Firma 3M nagrodzona Catalyst Award 2017

17-02-2017, 06:02

Firma 3M została uhonorowana nagrodą Catalyst Award 2017 za inicjatywę dotyczącą rekrutacji, rozwoju i wspierania kariery kobiet, realizowaną globalnie, we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność.

Prestiżowa nagroda Catalyst Award 2017 przyznawana jest przedsiębiorstwom za tworzenie szerokich możliwości rozwoju dla kobiet i biznesu. Wśród tegorocznych wyróżnionych znalazła się firma 3M, za realizację globalnej inicjatywy „I’m in. Accelerating Women’s Leadership”. Projekt ukierunkowany jest  na wspieranie kariery kobiet oraz stanowi ważny element strategii różnorodności i integracji, która ma pozytywny wpływ na działanie spółki na całym świecie.

Inicjatywa 3M, która koncentruje się na roli kobiet wśród kadry zarządzającej w całej spółce jest częścią szerszego podejścia organizacyjnego - „I’m in”. Celem projektu jest zapewnienie zaangażowania i wspieranie rozwoju wszystkich pracowników 3M na całym świecie. Podejście to obejmuje między innymi:

  • sieć 84 kapituł złożonych z kobiet na stanowiskach kierowniczych, które dostosowują swoje działania do priorytetów,
  • formalne programy rozwoju umiejętności przywódczych, takie jak np. 3M Leadership Way,
  • zachęcanie każdego pracownika do posiadania formalnego planu rozwoju osobistego, tak aby można było podejmować różnorodne wyzwania, szkolić się, czy korzystać z coachingu oraz
  • inicjatywę 3M FlexAbility, w celu zapewnienia pracownikom możliwości bilansowania życia zawodowego i prywatnego, poprzez m.in. elastyczne godziny pracy, okazjonalną pracę w domu czy godziny dla rodziny.

W ostatnich pięciu latach, dzięki projektowi „I’m in. Accelerating Women’s Leadership” został przyśpieszony rozwój osobisty oraz zawodowy kobiet, będących liderami w biznesie i STEM (nauce, technologii, inżynierii i matematyce). Rezultatem tego programu na poziomie globalnym jest:

  • wzrost udziału kobiet zajmujących stanowiska na poziomie członka zarządu z 18,2% do 23%,
  • wzrost udziału kobiet zajmujących stanowiska na poziomie wiceprezesa i powyżej z 16,7% do 24,2%,
  • zwiększenie reprezentacji kobiet na stanowiskach menedżerów technicznych i menedżerów laboratoriów z 19,1% do 23,9% oraz wzrost udziału kobiet będących menedżerami zarządzającymi zakładami produkcyjnymi z 11,4% do 17,4%,
  • niemal 10-krotne (w skali ogólnoświatowej) zwiększenie udziału kobiet kierujących spółkami zależnymi 3M – z 2,4% do 22,7% oraz
  • zwiększenie się reprezentacji kobiet w zespole z uprawnieniami wykonawczymi – podlegających Dyrektorowi Generalnemu – z 12,5% do 20,0%.

 Polski oddział firmy 3M również prowadzi szereg działań mających na celu zapewnienie równych szans wszystkim pracownikom, w szczególności kobietom. Zgodnie z globalną inicjatywą Women’s Leadership Forum, w Polsce od 2015 roku działa Forum Kobiet Sukcesu, którego głównym celem jest budowanie świadomości wśród kadry menedżerskiej, jak ważny dla firmy 3M jest udział kobiet w biznesie, w tym kobiet na wyższych stanowiskach.  Forum chce kształtować właściwe postawy i umiejętności kobiet w świadomym kierowaniu własnej kariery.

Forum m.in. organizuje cykliczne debaty pracowników firmy z zaproszonymi gośćmi – liderami i liderkami biznesu. Spotkania są okazją do wymiany spostrzeżeń związanych z nierównością w traktowaniu zatrudnionych, a także szansą na tworzenie propozycji rozwiązania takich sytuacji. Ostatnia debata organizowana w ramach projektu poświęcona była kwestii sukcesu w biznesie. Wszyscy zebrani zgodzili się, że osiągnięcia kobiet i mężczyzn w korporacjach postrzegane są odmiennie, a panie często spotykają się z krzywdzącymi stereotypami. Spotkanie zaowocowało m.in. omówieniem środków, które pozwoliłyby na stworzenie optymalnego środowiska pracy, zapewniającego wszystkim równe szanse na rozwój.

Cała organizacja 3M w Polsce zatrudnia ponad 2600 pracowników, w tym ponad 1200 kobiet.  I jest jedną z najważniejszych organizacji produkcyjnych 3M w skali całego świata, która bardzo dynamicznie się rozwija. W zakładach w naszym kraju pracuje już ponad 1800 osób, w tym ponad 800 pań. Dodatkowo w 2017 roku czeka nas transformacja biznesowa. Stąd tak ważne jest, aby budować  organizację z myślą o wspieraniu planowanego rozwoju nadchodzących zmian. W październiku 2016 roku zaszły istotne zmiany w 13-osobowym zespole zarządzającym organizacją produkcyjną. Obecnie 6 kobiet piastuje stanowiska dyrektorskie, w tym dyrektora planowania produkcji, jakości i technologii wytwarzania, logistyki  i HR - mówi Ilona Gajewska, PR 3M Poland. - Warto dodać, że podstawą działalności firmy jest nauka i rozwój technologii - w naszym lokalnym zespole Badań i Rozwoju jest zatrudnionych aż 29 pań inżynier, w tym 6 na stanowiskach kierowniczych.

Nagroda Catalyst Award, która świętuje swoje trzydziestolecie, przyznawana jest spółkom stosującym sprawdzone podejścia organizacyjne dotyczące rekrutacji, rozwoju i wspierania kariery wszystkich kobiet. Inicjatywy, którym przyznaje się Catalyst Award, są poddawane ocenie w ramach rygorystycznego, długoletniego procesu z uwzględnieniem kryteriów takich jak strategia, działania kadry kierowniczej wyższego szczebla, rozliczalność i przejrzystość, komunikacja, zaangażowanie pracowników, innowacja i wymierne rezultaty. Od 1987 roku organizacja Catalyst nagrodziła 85 inicjatyw w 79 organizacjach na całym świecie.

Opisy działań na na rzecz integracji podejmowanych w firmie 3M dostępne są na stronie 3m.com
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nagrodytag kobietytag Catalysttag 3M
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: