Firefox 4 beta ma wsparcie dla multidotyku (wideo)

12-08-2010, 09:42

Kolejna testowa wersja Firefoksa 4 jest już dostępna w 30 wersjach językowych. Naprawiono wiele błędów i poprawiono jej szybkość, ale najbardziej efektowną nowością jest wsparcie dla technologii multidotykowej w Windows 7.

Zaledwie dwa tygodnie temu pojawił się Firefox 4 beta 2 z kartami na górze oraz specjalnymi kartami dla aplikacji webowych. Teraz Mozilla informuje o wydaniu kolejnej (już trzeciej) bety, w której po pierwsze naprawiono wiele błędów.  Po drugie usprawniono przetwarzanie kodu, który służy do tworzenia grafiki i animacji w aplikacjach webowych.

Trzecią nowością jest wsparcie dla technologii multidotykowej w Windows 7. Korzystanie z tej nowości wymaga nie tylko odpowiedniego systemu (Windows 7) oraz sprzętu. Ostatecznie od deweloperów aplikacji internetowych będzie zależało to, czy umożliwią internautom kontakt z treściami za pomocą "naturalnego interfejsu". Firefox 4 da im w każdym razie taką możliwość.

>>> Czytaj: Firefox 4 wgra aktualizacje bez wiedzy użytkownika

Programiści mogą znaleźć więcej szczegółowych informacji na blogach Paula Rougeta oraz Felipe Gomesa. Film pokazujący, co można zrobić z multidotykowym API, zamieszczamy pod tym tekstem.

Warto jeszcze dodać, że Firefox 4 beta zawiera dodatek Feedback, oparty na Pilocie testowym Mozilli. Dzięki niemu użytkownicy mogą anonimowo wyrażać opinie na temat przeglądarki. To narzędzie okazało sukcesem - pół miliona testerów nadsyła ok. 3,5 tys. informacji zwrotnych każdego dnia. Z przeprowadzonej ostatnio ankiety wynika, że większość betatesterów to mężczyźni, którzy korzystają z sieci od 2 do 6 godzin dziennie, głównie w celach rozrywkowych i komunikacyjnych.

Osoby, które zainstalowały już Firefoksa 4 beta, otrzymają automatyczną aktualizację. Ci, którzy chcieliby dopiero rozpocząć testy, mogą pobrać przeglądarkę ze stron Mozilli. Oczywiście należy pamiętać, że jest to wersja testowa, która może zawierać błędy.

Poniżej film ukazujący możliwości technologii multidotykowej


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy