Facebook zakłada kłódkę na aplikacje

30-09-2011, 18:22

Symbol kłódki lub inne oznaczenie potwierdzające bezpieczną wymianę danych między użytkownikiem a serwisem można zobaczyć już nie tylko na stronach banków czy e-sklepów. Protokół HTTPS wprowadza coraz więcej usługodawców. Od października br. Facebook będzie wymagał certyfikatów SSL od dostawców aplikacji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Co w praktyce oznaczają te zmiany dla prawie 7 mln Polaków korzystających z Facebooka? Z pewnością wzrost bezpieczeństwa. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aplikacje dostępne w tym serwisie nie są jego integralną częścią. Dostawcy aplikacji przechowują je na własnych serwerach, z którymi użytkownicy łączą się, udostępniając wybrane dane, a te nie zawsze są zabezpieczane podczas transferu (użytkownik Facebooka może wprawdzie włączyć bezpieczne połączenie w ustawieniach, ale część aplikacji wymaga jego wyłączenia, inaczej nie da się z nich skorzystać).

Dla dostawców aplikacji (deweloperów) omawiane zmiany oznaczają konieczność instalacji odpowiedniego certyfikatu SSL na swoim serwerze. Koszt takiego certyfikatu oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przykładowo w home.pl można w niego zaopatrzyć się w cenie 49 zł netto.

Czytaj także: Czemu tak mało witryn używa bezpiecznego HTTPS?

Certyfikaty SSL już dawno są wymagane w przypadku serwisów świadczących usługi finansowe, gdzie przesyłane dane mogą decydować o poważnych stratach. W ostatnich latach również branża e-commerce doceniła aspekt bezpieczeństwa, który niejednokrotnie przekłada się na wyniki sprzedaży. Tylko w ubiegłym roku - jak podaje netcraft.com - liczba stron wykorzystujących protokół HTTPS wzrosła w Polsce o 33%.



Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać






Tematy pokrewne:  

tag SSLtag HTTPStag home.pltag Facebooktag bezpieczeństwotag aplikacje
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.