Mimo że sztuczna inteligencja jest już powszechnie wykorzystywana, na przykład w branży e-commerce, większość firm w Polsce nie jest jeszcze na etapie, w którym rozwój AI pociąga za sobą istotne zmiany w strukturze zatrudnienia. Zanim firmy mogą skutecznie zintegrować technologię AI, muszą zrozumieć, jakie korzyści przyniesie ona dla konkretnych procesów w ich organizacjach.
- Plany firm związane ze sztuczną inteligencją (AI): Według badań przeprowadzonych na zlecenie EY Polska, 43% firm nie planuje wprowadzać zmian w modelach operacyjnych związanych z AI. Tylko 9% firm rozważa skrócenie dziennego czasu pracy, a 6% myśli o delegowaniu powtarzalnych zadań do wykonania przez AI.
- Wpływ AI na zatrudnienie: 59% firm nie planuje redukcji zatrudnienia wynikającej z rozwoju AI w ciągu najbliższych dwóch lat, a 13% firm planuje zwiększenie załogi. Z drugiej strony, 13% firm jest na etapie analizy możliwych zmian wynikających z rozwoju AI.
- Branże najbardziej narażone na zastąpienie przez AI: Według ankietowanych, najbardziej narażone na zastąpienie przez AI są sektory obsługi klienta (37%), produkcji przemysłowej (32%) oraz marketingu i komunikacji (22%).
- Bariery w implementacji AI: Firmy, które próbują wprowadzić AI, napotykają na bariery organizacyjne (26%), techniczne (25%), związane z ograniczeniami w zakresie kompetencji (16%) lub poczuciem bezpieczeństwa (15%). Bariery prawne są problemem dla 10% firm. Tylko 7% firm nie napotkało żadnych trudności.
- Regulacje dotyczące AI: UE pracuje nad regulacjami dotyczącymi bezpiecznego i etycznego wykorzystania AI oraz ustanowieniem zasad odpowiedzialności. Wprowadzane regulacje będą miały znaczący wpływ na firmy korzystające z systemów AI, zwłaszcza w zakresie zarządzania ryzykiem i danymi.
- Elastyczność zatrudnienia i zmiany w modelach operacyjnych: 43% firm nie planuje żadnych zmian w modelach operacyjnych, 19% ma niesprecyzowaną opinię na ten temat, a 21% wskazuje na większą elastyczność w formie zatrudnienia. Zaawansowane rozwiązania, takie jak oddelegowanie powtarzalnych zadań do wykonania przez AI (6%), skrócenie dziennego czasu pracy (9%) lub przejście na czterodniowy tydzień pracy (3%) są na razie rzadkością.
Źródło: EY
Badanie – Wpływ AI na rynek pracy – zostało przeprowadzone w maju 2023 roku na zlecenie EY Polska przez ARC Rynek i Opinie na grupie 100 osób zajmujących się w firmach powyżej 50 pracowników kwestiami związanymi z HR.