Europa szykuje się na "Internet przedmiotów"

19-06-2009, 09:15

Dziś z internetu korzystamy przez komputer lub telefon, jednak za kilka lat będziemy do sieci podłączać inne urządzenia elektryczne, samochody, może nawet opakowania do jogurtów. Komisja Europejska ogłosiła wczoraj zbiór działań, które mają zapewnić Europie wiodącą rolę w kształtowaniu tych nowych sieci obiektów określanych mianem "Internetu przedmiotów".

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Komisja Europejska (KE) zakłada, że w ciągu 5-15 lat liczba otaczających nas, połączonych z siecią urządzeń może wzrosnąć nawet tysiąckrotnie. Urządzenia te mogą być ledwie zauważalne, ale coraz bardziej skomplikowane i mobilne. Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów ma już wizję tej przyszłości.

Każdego dnia pojawiają się przykłady nowych zastosowań łączących różne przedmioty z internetem i między sobą: od samochodów połączonych z sygnalizacją świetlną celem zapobiegania korkom ulicznym, poprzez artykuły gospodarstwa domowego podłączone do inteligentnych sieci – mówi Reding i dodaje - Musimy jednak zadbać o to, byśmy to my (...) nadawali kierunek rozwojowi tej technologii, nie zaś byli przez nią kształtowani.

KE ma nadzieję, że nawet tak niepozorne rzeczy, jak kubki do jogurtów, będą połączone z siecią, np. rejestrując temperaturę na poszczególnych etapach łańcucha dostawy. Być może opakowania kolidujących ze sobą leków będą ostrzegać pacjenta przed jednoczesnym ich stosowaniem.

Wczoraj KE przedstawiła 14 obszarów działań, które mają wspierać rozwój "Internetu przedmiotów". Regulator zapowiedział m.in. podjęcie prac nad zdefiniowaniem zasad zarządzania "Internetem przedmiotów" z odpowiednim poziomem decentralizacji tego zarządzania. Komisja będzie też przyglądać się stosowaniu prawa związanego z ochroną danych w "Internecie przedmiotów".

Planowana jest m.in. debata na temat prawa do "milczenia chipów", tzn. prawa konsumenta  do odłączania się od sieciowego środowiska w dowolnym momencie. Takie prawa będą nabierały znaczenia w miarę rozwoju RFID i innych technologii bezprzewodowych obejmujących małe urządzenia. Już w ubiegłym miesiącu Komisja podkreśliła wagę ochrony danych osobowych w związku z pojawianiem się rozwiązań takich, jak inteligentne identyfikatory RFID, i przedstawiła w tym zakresie odpowiednie zalecenia.

Inne obszary działań KE związane z "Internetem przedmiotów" dotyczą standaryzacji oraz finansowania badań naukowych poprzez 7. Program Ramowy. Planowane jest też stymulowanie współdziałania sektora publicznego z prywatnym. Wreszcie KE zakłada dyskusje na poziomie międzynarodowym, przyjrzenie się kwestiom recyklingu nowych urządzeń i prowadzenie statystyk dotyczących używania tagów RFID. Pełny plan prac KE można znaleźć na stronach regulatora.

Komisja pracuje również nad zapewnieniem dostępności wystarczającej liczby adresów internetowych dla wszystkich tych niezliczonych elementów, które mają zostać połączone z siecią i którym są one w tym celu niezbędne tak, jak każdej stronie internetowej. Wymaga to wdrożenia nowoczesnego źródła adresów internetowych (protokołu internetowego IPv6).

Już w 2006 roku Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat rozwoju technologii identyfikacji radiowej. Na podstawie ich wyników, w marcu 2007 r. Komisja przyjęła komunikat, w którym podkreśliła, że technologia RFID stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej obejmującej zachodzące na szeroką skalę zmiany, określane jako "Internet przedmiotów".


Źródło: Komisja Europejska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.