Emotikonki wzmacniają wirtualne relacje

PAP 12-02-2012, 11:27

Emotikonki odgrywają kluczową rolę w cementowaniu relacji internetowych. Za ich pomocą ludzie mogą komunikować emocje, których naśladowanie pogłębia i zacieśnia ich wzajemne więzi, tak jak w realnych interakcjach - wynika z badań przeprowadzonych przez wrocławski wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Emotikonki są jedną z najbardziej dostępnych, a więc łatwych do zauważenia i skopiowania, form wirtualnych zachowań, dlatego mogą one ogrywać kluczową rolę w cementowaniu relacji internetowych - uważa współautor badania Filip Paluch z wydziału psychologii w SWPS.

Jak podkreślają badacze, podczas każdej interakcji ludzie w sposób nieświadomy i automatyczny dopasowują do siebie swoje zachowania, tak w świecie realnym, jak i wirtualnym.

Wyniki badania pozwalają stwierdzić, że w relacji internetowej nie tylko nieświadomie naśladujemy emotikonki stosowane przez rozmówcę, ale także reagujemy na pozytywne emocje, które są nam za ich pośrednictwem przekazywane, odwzajemniając się treściami o takim samym kierunku emocjonalnym, a więc np. uśmiech odwzajemniamy uśmiechem.

Czytaj także: Emotikona ";-)" zastrzeżona?

Dr Wojciech Kulesza, psycholog społeczny, pod którego kierunkiem prowadzone były badania, tłumaczy, że nieświadome naśladownictwo jest wyrazem efektu kameleona - naturalnego mechanizmu dostarczającego ludziom poczucia szczęścia, zadowolenia i bardzo często wzbudzającego miłość. Prawdopodobnie emotikonki stały się tak bardzo popularne, bo bez nich i ich wzajemnego naśladownictwa relacje wirtualne byłyby słabe, puste i pozbawione uczuć - dodaje.

Zdaniem badaczy, naśladując emotikonki stosowane w rozmowach internetowych, zyskujemy sympatię osoby, z którą się kontaktujemy. To po części tłumaczy, jak to możliwe, że zakochujemy się w osobach, których nigdy nie wiedzieliśmy, a które znamy jedynie za pośrednictwem internetu.

Czytaj także: Ciekawość napędza internetowe znajomości


Następny artykuł » zamknij

Skąd ta ACTA?

Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy