Ekran dotykowy prawie powszechny

09-03-2010, 08:00

O blisko 100 procent wzrosła w ciągu roku sprzedaż telefonów komórkowych wyposażonych w ekran dotykowy. Kiedyś luksusowa fanaberia, dzisiaj standard.

Dziennik Internautów niedawno podał wyniki sprzedaży telefonów komórkowych w roku 2009 oszacowane przez firmę Gartner. Ubiegły rok zakończył się niespełna 1-procentowym spadkiem, co można uznać za spory sukces. W sporej mierze to zasługa bardzo dobrej sprzedaży smartfonów - w ciągu roku wzrosła ona o 23,7 proc.

>> Czytaj więcej: Spadek sprzedaży komórek zahamowany

W tym kontekście nie dziwią kolejne prognozy firmy Gartner, tym razem dotyczące sprzedaży telefonów z ekranami dotykowymi. Jeszcze do niedawna była to jedynie fanaberia, dostępna tylko w drogich modelach telefonów. Dzisiaj wydaje się wona standardem dla smartfonów, dostępnych dla szerokiego grona odbiorców.

Gartner spodziewa się, że w roku bieżącym nabywców znajdzie 362,7 mln tego typu urządzeń, aż o 96,8 proc. więcej niż w roku 2009. Do 2013 roku ich udział w ogólnej sprzedaży telefonów komórkowych ma osiągnąć 58 procent, przy czym na rozwiniętych rynkach Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej aż 80 procent.

Już teraz w zachodniej części Starego Kontynentu blisko co drugi kupowany telefon wyposażony jest w ekran dotykowy. Niewiele mniej - niespełna 47 procent wszystkich - kupowanych jest po drugiej stronie Atlantyku.

Sonda
Czy Twój telefon komórkowy posiada ekran dotykowy?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam telefonu komórkowego
wyniki  komentarze

Firma nie ma wątpliwości, że rewolucja w tej dziedzinie nastała wraz z pojawieniem się iPhone'a, mimo że telefon ten nie był pierwszym oferującym ekran dotykowy. To on jednak sprawił, że wiele osób zauważyło ogromną wygodę w korzystaniu oraz dodatkowe możliwości. Intuicyjny interfejs sprawia, że pisanie SMS-ów, dzwonienie czy granie jest dziecinnie proste.

>> Czytaj także: Ekrany dotykowy zyskają wypukłości? 

Zwraca się jednak uwagę na konieczność dalszego rozwoju oferowanych aplikacji, tworzonych specjalnie z myślą o użytkownikach ekranów dotykowych. Samo wykorzystanie tej technologii to bowiem zdecydowanie za mało, by skłonić klientów do dokonania zakupu.

Większość dostępnych na rynku telefonów oferuje bowiem obecnie głównie nakładki na istniejące systemy operacyjne czy aplikacje, umożliwiające ich obsługę przy pomocy dotyku. Specjaliści Gartnera sądzą, że trzeba rozpocząć prace nad zupełnie nowymi rozwiązaniami.

>> Czytaj także: Apple skarży HTC 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy