Ekologiczne opakowania do codziennego użytku w domach

05-11-2019, 10:46

Wykorzystywanie plastiku z roku na rok drastycznie wzrasta. W Polsce rocznie zużywa się go ponad 3,5 miliona ton. Jedna trzecią z tej olbrzymiej ilości stanowią opakowania. Unia Europejska próbuje walczyć z tym zalewem tworzyw sztucznych wprowadzając nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Zgodnie z nimi, jednorazowe naczynia i sztućce będą musiały być produkowane z surowców przyjaznych środowisku. Plastikowe rurki do napojów i talerze przestaną być dostępne.

Walka z nadmierną ilością plastikowych odpadów dotyczy tak naprawdę każdego z nas i wszyscy możemy się przyczynić do ograniczenia jego zużycia. Jak to zrobić? Choćby przez świadome stosowanie opakowań w codziennym życiu. Poniżej podpowiadamy, czym można zastąpić plastikowe kontenery oraz jednorazowe torebki, aby być zdecydowanie bardziej eko.

ekologiczne pudełka

Pudełka i pudła do różnych celów

Jeśli przyjrzymy się naszym domowym wnętrzom, łatwo zaobserwujemy jak wiele w nich plastikowych opakowań wszelkiego typu. Pakujemy do nich żywność, odzież oraz pamiątki i dokumenty. A przecież bez trudu można zastąpić je bardziej naturalnymi produktami, które również posłużą nam przez długie lata.

W kuchni szczególnie praktyczne są szklane lub ceramiczne pojemniki, w których bez trudu można przechowywać żywność różnego typu. Oprócz nich, niekiedy używa się także opakowań z drewna lub bambusa.

W pozostałych pomieszczeniach, plastikowe kontenerki można łatwo zastąpić praktycznymi pudłami i pudełkami, z wytrzymałego kartonu lub tektury.

Nowoczesne pudełka są niezmiernie trwałe, odporne na wszelkie uszkodzenia, a przy tym podlegają recyklingowi. Sprawdzają się do przechowywania różnych przedmiotów oraz wysyłki paczek.

Można wybierać spośród klasycznych rozwiązań z szarego lub bielonego kartonu. Oprócz nich, w ofercie wielu sklepów takich, jak e-hurtownia-opakowan.pl, można znaleźć również opakowania ozdobne, z ciekawymi nadrukami. Przydają się do magazynowania różnych – dużych i małych przedmiotów, a przy tym wyglądają naprawdę estetycznie.

Pudełka tekturowe wykorzystuje się wielokrotnie, a ich składowanie w formie złożonej jest proste i nie wymaga dużej ilości wolnego miejsca.

Z pomocą pudełek uporządkujemy pokój dziecięcy, elementy garderoby lub wszelkie domowe drobiazgi.

Trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne opakowania tekturowe idealnie nadają się także do transportu lub przesyłania przedmiotów o rozmaitej wielkości i kształcie. W przypadku przewożenia szczególnie delikatnych i kruchych obiektów, można wnętrze pudełek dodatkowo wypełnić skropakiem.

Skropak to rodzaj ekologicznego wypełniacza, który w całości składa się z substancji pochodzenia roślinnego. Jest w pełni biodegradowalny. Aby go zutylizować, wystarczy nieco wody – produkt szybko i łatwo się rozpuszcza.

Torby – praktyczne przenoszenie przedmiotów

ekologiczne torby

Oprócz samego magazynowania i wysyłki przedmiotów, często musimy również coś przenieść. Zazwyczaj, idąc na zakupy, wiele osób wykorzystuje jednorazowe reklamówki. Warto jednak zwrócić się w stronę praktyczniejszych rozwiązań wielokrotnego użytku.

Już coraz więcej sklepów rezygnuje z plastikowych opakowań na rzecz papierowych toreb, wytwarzanych z ekologicznego, grubego papieru. Można używać ich wielokrotnie, a noszenie sprawunków, dzięki wprowadzeniu mocnych uchwytów, jest naprawdę wygodne i bezproblemowe.

Olbrzymią popularnością cieszą się ostatnio również torby uszyte z lnu lub bawełny. Są praktyczne i, dzięki wielości wzorów i fasonów, potrafią stać się modnym dodatkiem do stylizacji oraz uzupełnieniem stroju. Torby bez trudu można wykorzystywać wielokrotnie, na przykład do noszenia zakupów. Łatwo utrzymać je w czystości, a w razie pojawienia się zabrudzeń, wystarczy po prostu wrzucić je do pralki.

Bądź eko – zmień codzienne przyzwyczajenia

Okazuje się, że dzięki zmianie prostych, codziennych przyzwyczajeń, jak wybór torby na zakupy lub metody pakowania przedmiotów w domach, możemy w znaczący sposób wpłynąć na zużycie plastiku w naszym otoczeniu.

Rocznie Europejczyk wyrzuca około 30 kilogramów plastikowych śmieci. To olbrzymia ilość. Każdy z nas powinien zatem dołożyć swoją cegiełkę i zadbać o zmniejszenie zużycia tego surowca na co dzień.

Tekturowe pudełka do magazynowania i wysyłki oraz torby wielokrotnego użytku mogą w tym znacząco pomóc, równocześnie zapewniając nam komfort i wygodę wykonywania wszelkich czynności.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: