Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

EFL zawarł w 2023 roku niemal dwa razy więcej umów z podpisem elektronicznym

27-02-2024, 16:32

Do końca 2024 roku 76% mikro, małych i średnich firm planuje całkowicie zrezygnować z papieru, a 86% organizacji podpisywać dokumenty firmowe przy użyciu podpisu elektronicznego - wynika z raportu EFL „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu".

podpis elektroniczny

Trend „Less paper, more time” potwierdzają wewnętrzne dane EFL. W 2023 roku liczba umów zawartych przez firmy zdalnie z leasingodawcą wzrosła o 28% w ujęciu rocznym, a przy użyciu podpisu kwalifikowanego aż o 80% r/r.

Dokumentacja firmowa to obecnie jeden z najdynamiczniej cyfryzujących się obszarów działalności polskich przedsiębiorstw. Wkrótce niemal wszystkie firmy w Polsce, od jednoosobowej działalności gospodarczej po korporacje, będzie obowiązywać KSeF, który nakazuje stosowanie elektronicznych faktur.

Tradycyjny, czyli przy użyciu kartki papieru i długopisu, model zawierania umów biznesowych tylko jeszcze przez chwilę będzie akceptowalny i możliwy do realizacji. Po pierwsze dlatego, że jest zdecydowanie mniej wygodny, bezpieczny i zabiera więcej czasu niż jego cyfrowy bliźniak. Po drugie cyfryzację coraz większej liczby procesów biznesowych wymuszają regulacje prawne - tłumaczy Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.

Raport EFL „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą” pokazuje dużą determinację firm w Polsce w zakresie cyfryzacji procesów biznesowych. Do końca 2024 roku 76% MŚP planuje przejść na dokumentację cyfrową, podczas gdy jeszcze w 2021 roku korzystało z niej tylko 10% przedsiębiorców. W 2023 roku, jak wynika z badania Webcon, największego polskiego dostawcy elektronicznego obiegu dokumentów, już 59% firm w Polsce korzystało z cyfrowej wersji dokumentów firmowych.

Jeszcze ambitniejsze plany są w zakresie użycia podpisu elektronicznego. Do końca tego roku planuje z niego korzystać 86% przedsiębiorców, wynika z raportu EFL. Rosnącą popularność tego rozwiązania potwierdzają wewnętrzne dane leasingodawcy. Od 2022 roku liczba umów zawartych przez klientów EFL z użyciem elektronicznego podpisu wzrosła aż o 270%. Natomiast ich udział w ogólnej liczbie zawartych umów zwiększył się z 8% w 2022 roku do blisko 20% w 2023 roku.

Liczba kontraktów leasingowych podpisywanych elektronicznym podpisem rośnie z miesiąca na miesiąc. Rekordowy pod tym względem był grudzień ubiegłego roku, kiedy takich umów zawarliśmy ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Spodziewamy się, że ta dynamika w 2024 roku będzie jeszcze wyższa – mówi Wojciech Przybył z EFL.

Foto: Shutterstock, treść: materiał prasowy


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik