EC3 - europejska instytucja powołana do zwalczania cyberprzestępczości - ruszy 11 stycznia. Będzie ona zwalczać przestępczość uderzającą w obywateli (oszustwa, pedofilia, kradzież tożsamości), ale także tę kierowaną przeciwko systemom informatycznym. Instytucja może wiele zmienić w unijnym podejściu do problemu cyberprzestępczości.
reklama
Zamiar utworzenia centrum ds. walki z cyberprzestępczością Komisja Europejska wyraziła już w roku 2010. W marcu ubiegłego roku ogłoszono natomiast, że to centrum ma być utworzone w ramach Europejskiego Urzędu Policji (Europolu) w Hadze. Zapowiedziano, że będzie ono walczyć z szeroko pojętą cyberprzestępczością i będzie w tym celu przetwarzać informacje pochodzące z otwartych źródeł, sektora prywatnego, policji i środowiska akademickiego.
Start nowego centrum zapowiedziano na styczeń 2013 roku i terminu udało się dotrzymać. Dziś Komisja Europejska ogłosiła, że Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) rozpocznie działalność 11 stycznia, a w jego uroczystym otwarciu w Hadze weźmie udział Cecilia Malmström, komisarz UE do spraw wewnętrznych.
Według Komisji Europejskiej codziennie ofiarą różnych form przestępstw w internecie pada około miliona osób. Łączne roczne straty poszkodowanych w wyniku działalności cyberprzestępczej ocenia się na ok. 290 mld euro. Badania Eurobarometru wykazują natomiast, że 89% europejskich internautów unika ujawniania danych osobowych w sieci, a 12% doświadczyło już oszustwa w internecie.
Otwarcie Centrum ma sprawić, że możliwe będzie gromadzenie w jednym miejscu wiedzy na temat cyberprzestępczości. Centrum ma wspierać dochodzenia w sprawach karnych oraz propagować jednolite podejście do problemów cyberprzestępczości w całej Unii.
Działalność Centrum ma się koncentrować na nielegalnych działaniach zorganizowanych grup przestępczych - atakach wymierzonych w bankowość elektroniczną i wszelkiego rodzaju internetowe transakcje finansowe, na przemocy seksualnej wobec dzieci w internecie oraz na przestępstwach dotyczących kluczowej infrastruktury i systemów informacyjnych w UE.
Centrum ma również wspierać badania, rozwój oraz działania na rzecz rozszerzenia możliwości organów ścigania, sędziów i prokuratorów. Będzie ono sporządzać oceny zagrożenia, prognozy i zabierze się za wczesne ostrzeganie. Zapewni pomoc techniczną organom ścigania w państwach członkowskich i będzie im udzielać wsparcia operacyjnego.
Poniżej udostępniony przez Komisję Europejską materiał audiowizualny dotyczący EC3.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Załatałeś Flash Playera i Adobe Readera? Styczniowe aktualizacje są już dostępne
|
|
|
|
|
|