Ebooki: Empik i Virtualo rozruszają rynek?

06-04-2010, 14:11

Empik objął 51% udziałów w spółce Virtualo specjalizującej się w sprzedaży książek elektronicznych. Sprzedaż e-booków dla klientów indywidualnych pod adresem virtualo.pl będzie nadal prowadzona. Wspólne przedsięwzięcie ma przekonać tradycyjnych wydawców do wejścia na rynek elektronicznych książek.

Virtualo prowadzi sprzedaż e-booków (na licencji Adobe) z zabezpieczeniami cyfrowymi DRM. Oferta Spółki bazuje na formacie otwartym: nie jest konieczna pełna integracja platformy sprzedaży treści z czytnikami e-booków.

Odbiorca Virtualo może odczytać zakupioną książkę elektroniczną na większości nowoczesnych czytników dostępnych na rynku (m.in. Sony, Nook, BeBook, Cybook), co stanowi duże udogodnienie. Omyłkowe skasowanie pobranego i opłaconego e-booka nie wiąże się z ponownym poniesieniem kosztów (możliwe jest w takiej sytuacji darmowe pobranie pliku).

>>> Czytaj: Nadchodzą książki 3D?

Aktualnie oferta Virtualo obejmuje 1250 e-booków. Partnerzy zapowiadają jednak szybki przyrost ilości e-booków m.in. poprzez wymianę treści z jednym z niemieckich operatorów (rozmowy są finalizowane).

Empik zapowiada, że wystartuje ze sprzedażą książek cyfrowych poprzez swój sklep internetowy w najbliższe wakacje. Empik i Virtualo liczą też na to, że ogłoszenie ich wspólnego projektu będzie przełomem.

- Mamy nadzieję, że nasi rodzimi wydawcy dostrzegą ogromne możliwości drzemiące w segmencie e-booków i rozpoczną zakrojone na szeroką skalę prace nad pozyskaniem praw do sprzedaży swoich publikacji na nośnikach cyfrowych – nie tylko nowości, ale również tytułów backatalogowych. My gwarantujemy ich masową dystrybucję – mówi Eyal Lahav, prezes zarządu Empiku.

Według organizacji International Digital Publishing Forum, która na bieżąco mierzy i publikuje wyniki dotyczące wielkości rynku e-booków, w samych Stanach Zjednoczonych w ciągu dwóch lat sprzedaż książek elektronicznych wzrosła siedmiokrotnie i w czwartym kwartale 2009 roku wynosiła blisko 56 milionów dolarów.

>>> Czytaj: eClicto na raty już jest


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy