eBay: Nowa platforma dzięki polskiej inspiracji

25-03-2010, 16:30

eBay otworzył rynki zagraniczne dla konsumentów z Czech, Danii, Grecji, Norwegii, Rosji i Szwecji. Nowe serwisy, uruchomione pod nazwą eBay International Market, są inspirowane modelem biznesowym eBay w Polsce – udostępnieniem rynków zagranicznych dla polskich konsumentów - poinformowała Alina Prawdzik, eBay’s Head of International Expansion for Europe (była Dyrektor Zarządzająca eBay Polska).

Dotychczas użytkownicy eBay ze wspomnianych państw mogli korzystać z serwisów w innych krajach (najczęściej Wielka Brytania i Niemcy) poprzez platformy ebay.co.uk oraz ebay.de. Dzięki nowym, dedykowanym serwisom eBay aukcjonerzy z Czech, Danii, Grecji, Norwegii, Rosji i Szwecji będą mieli wygodniejszy dostęp do globalnego rynku tej międzynarodowej platformy aukcyjnej, z której na całym świecie korzysta już ponad 90 milionów użytkowników.

Zlokalizowane platformy zostały uruchomione pod wspólną nazwą eBay International Market (eIM). Celem eIM jest ułatwienie dokonywania transakcji międzynarodowych konsumentom z nowych krajów. Pozwoli to im kupować towary niedostępne w ich ojczystych krajach lub dostępne w dużo mniej atrakcyjnej cenie, bez konieczności znajomości obcych języków.

Użytkownicy eIM mogą rejestrować się przez lokalne strony, natomiast użytkownicy już zarejestrowani mogą używać swoich istniejących loginów. Towary sprzedawane na eIM będą dostępne tylko w opcjach "kup teraz" i wszystkie będą przeprowadzane za pośrednictwem PayPal. Jak informują przedstawiciele eBay, dzięki temu wszyscy użytkownicy będą w pełni ubezpieczeni na wypadek zaginięcia zakupionego przedmiotu lub niezgodności towaru z opisem.

>> czytaj też: PayPal motorem eBay

Platforma eIM charakteryzuje się ponadto procesem rejestracji (zaloguj, zarejestruj się oraz mój eBay) oraz zlokalizowaną w języku użytkownika obsługą klienta. Aukcjonerzy z Czech, Danii, Grecji, Norwegii, Rosji i Szwecji otrzymali również możliwość skorzystania z lokalnej strony startowej oraz tzw. wyszukiwarki-poliglotki. Poza tym wyniki wyszukiwania pokazują tylko przedmioty z opcją wysyłki do danego kraju, zaoferowano też automatyczny przelicznik walutowy zawierający koszty przesyłki.

Według Aliny Prawdzik, eBay’s Head of International Expansion for Europe (była Dyrektor Zarządzająca eBay Polska) eIM jest odpowiedzią na rosnące obroty w handlu między tymi krajami. Prawdzik przytacza również przykład Polski i przyznaje, że Polska była inspiracją we wprowadzeniu modelu handlu międzynarodowego.

- W 2007 roku zaproponowaliśmy polskim konsumentom dostęp do globalnego rynku eBay oferując prawie nieograniczony wybór towarów po bardzo atrakcyjnych cenach – to jest dokładnie to co eIM oferuje nowym rynkom - mówi Alina Prawdzik.

>> czytaj też: eBay Polska po metamorfozie

Od października, kiedy eBay rozpoczął program pilotażowy eIM, ilość towarów zakupionych przez lokalnych konsumentów (od zagranicznych sprzedawców) wzrosła średnio o 50% (porównując rok do roku). W tym samym okresie liczba zarejestrowanych użytkowników eBay w testowanych krajach wzrosła o prawie 60% (rok do roku). Największe wzrosty wystąpiły w Rosji gdzie od października 2009 do lutego 2010 liczba kupowanych przedmiotów wzrosła o 120%, a użytkowników o 140%.

- Zanim powstał lokalny serwis w Polsce, konsumenci korzystali z zagranicznych stron eBay w obcych językach, dodatkowo nigdy nie wiedzieli czy sprzedawca wybranego przedmiotu wysyła do Polski i jaki będzie finalny koszt całego zakupu (przeliczenie walutowe oraz koszt przesyłki) - tłumaczy Alina Prawdzik. - Po zlokalizowaniu platformy eBay użytkownicy uzyskali szeroki dostęp do międzynarodowego rynku eBay w języku polskim, z cenami przeliczonymi na złotówki, z wbudowanym tłumaczem języków w wyszukiwarce i z bezpiecznym systemem płatności PayPal. Poprzez eIM te wszystkie ułatwienia od dzisiaj są oferowane w Czechach, Danii, Grecji, Norwegii, Rosji i Szwecji. Cieszę sie, polskie doświadczenia przydały się innym krajom w Europie - dodaje Prawdzik.

Przedstawiciele eBay podają, że tylko w 2009 roku całkowita wartość dóbr sprzedawanych na eBay wyniosła 60 miliardów dolarów.

 

Strony eIM są dostępne pod poniższymi adresami:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031