E-sklep to usługodawca, Prawa do "Czerwonych maków" - przegląd ciekawostek prawnych cz. 1

02-10-2015, 16:23

Czy renoma jednego krokodyla może wpłynąć na rejestrację znaku kajmana? Co się dzieje z nową Ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów? Piszemy o tym w przeglądzie ciekawostek prawnych z minionego tygodnia.

Dziennik Internautów od dawna śledzi zjawiska prawne związane ze społeczeństwem informacyjnym. Jest coraz więcej takich tematów w tym obszarze, które chcielibyśmy zasygnalizować w Dzienniku Internautów, ale z różnych powodów nie zdążyliśmy ich omówić w typowych dla DI publikacjach.

Postanowiliśmy, że raz w tygodniu będziemy publikować przegląd tego typu spraw. Zaczynamy.


Podpisana ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezydent podpisał nowelizację Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Chodzi o tę nowelizację, która da Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów możliwość przeprowadzania zakupów kontrolowanych i publikowania ogłoszeń w prasie. Ustawa wprowadzi tez zmiany w systemie klauzul niedozwolonych.

Pisaliśmy o tej ustawie m.in. w tekstach pt. Opinie: Zakupy kontrolowane i nowe uprawnienia UOKIK - przedsiębiorcy mają mieszane uczucia oraz Zakupy kontrolowane i zmiany w klauzulach niedozwolonych - UOKiK bliżej nowych uprawnień.

Wyrok TSUE ws. C-201/14

1 października Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że osoby, których dane osobowe są przekazywane pomiędzy dwoma organami administracji publicznej państwa członkowskiego (i przetwarzane) muszą być wcześniej o tym poinformowane! Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawy wyrok. Aby poznać szczegóły zob. dokumenty sprawy C-201/14.

Zobaczcie także tekst w Czasopiśmie Lege Artis na ten temat. 

Wyrok TSUE ws. C-230/14

Również 1 października Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że uregulowania państwa członkowskiego dotyczące ochrony danych mogą być stosowane do zagranicznej spółki prowadzącej w tym państwie, poprzez stabilne rozwiązanie organizacyjne, rzeczywistą i faktyczną działalność. Sprawa dotyczyła Weltimmo, spółki zarejestrowanej na Słowacji, która prowadzi stronę internetową z ogłoszeniami o nieruchomościach. Aby poznać szczegóły zob. dokumenty sprawy C-230/14.

Krokodyl vs Kajman

Sąd Unii Europejskiej wydał ciekawy wyrok dotyczący znaków towarowych. Uznał, że...  renoma krokodyla Lacoste pozwala udaremnić rejestrację kształtów krokodyla lub kajmana w odniesieniu do wyrobów ze skóry, ubrań i obuwia. Ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę o jakie znaki towarowe chodziło.

 Krokodyl i Kajman
Szczegóły znajdziecie w dokumentach sprawy T-364/13 

E-sklep jest także e-usługodawcą

W tym tygodniu Gazeta Prawna zwracała uwagę na to, że E-sklep ma obowiązki jak usługodawca. To ważne, bo nie każdy sprzedawca internetowy ma świadomość, że w związku z "byciem usługodawcą" ciąża na nim pewne obowiązki informacyjne.

Możecie przeczytać tekst GP na ten temat, ale w bazach orzeczeń są także źródłowe wyroki. Chodzi o dwa wyroki SO w Warszawie o sygnaturach XVII AmA 70/14 oraz XVII AmA 62/14

Sprzedaż przez internet - zobowiązanie przedsiębiorcy 

Skoro już jesteśmy przy e-handlu to warto wspomnieć o spółce Investment Trading Consulting, która dystrybuuje wózki dziecięce Emmaljunga. Firma nie pozwalała sprzedawcom detalicznym na sprzedaż internetową. Sprawą zainteresował się UOKiK. W wyniku postępowania przedsiębiorca zobowiązał się do podjęcia działań zapobiegających zarzucanym naruszeniom. Szczegóły w decyzji UOKiK RGD 2/2015.

Grożą nam bezzębne służby?

Powyższe pytanie zadaje Fundacja Panoptykon w kontekście kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o Policji, która ma dostosować polskie prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego tzw. retencji danych.

Jest już jasne, że prac nad Ustawą nie uda się zakończyć w tej kadencji. Problem w tym, że 6 lutego przyszłego roku wejdzie w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niekonstytucyjność niektórych uprawnień służb. Czy uda się stworzyć ustawę na czas?  - Nie stanie się to w kampanijnowyborczym październiku, może się nie udać w listopadzie, kiedy będzie tworzony nowy rząd. A potem już tylko grudzień i styczeń, z przerwą bożonarodzeniową pośrodku. Co stanie się więc 6 lutego? - pyta Panopytkon w tekście pt. Inwigilacja po 6 lutego 2016.

Czerwone maki...

Radca prawny Bogusław Wieczorek opublikował na swoim blogu tekst porozumienia dotyczącego przeniesienia praw użytkowania utworu muzycznego pt.: "Czerwone maki na Monte Cassino". Bardzo ciekawe. W ogóle ciekawa jest cała historia z prawami do tego utworu. Szczegóły na blogu Własność Intelektualna w Praktyce.

* * *

Podeślij ciekawostkę

Jeśli trafisz na ciekawostkę prawną związaną z nowymi technologiami, własnością intelektualną lub prawem autorskim, zawsze możesz podesłać link autorowi tego przeglądu. Pisz na adres mmaj@di24.pl. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoja ciekawostka się nadaje to... porzuć wątpliwości i wysyłaj! 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy