Podatnik, który chce złożyć PIT drogą elektroniczną, musi w zeznaniu wpisać urząd skarbowy według miejsca zamieszkania. Niezwracanie uwagi na ten szczegół utrudnia pracę urzędnikom - używany przez administrację system informatyczny pozwala na przesłanie e-deklaracji do właściwego urzędu, ale proces ten nie jest jeszcze do końca zautomatyzowany.
W przypadku składania zeznań rocznych w formie elektronicznej, niewymagających podpisu elektronicznego, na podatnikach ciążą takie same obowiązki w zakresie wskazywania właściwego urzędu skarbowego, jak w przypadku zeznań papierowych. W konsekwencji – jak podkreśla Szymon Daszuta, doradca podatkowy w kancelarii Salans – wypełniając e-PIT, podatnik powinien dołożyć należytej staranności, aby zeznanie zostało złożone we właściwym urzędzie skarbowym, tj. co do zasady w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.
– W przypadku wskazania przez podatnika niewłaściwego urzędu skarbowego, przy jednoczesnym podaniu prawidłowych danych identyfikacyjnych, spowoduje, że zeznanie zostanie przesłane do niewłaściwego urzędu skarbowego – stwierdza Szymon Daszuta.
Z kolei Tomasz Sokolnicki, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, zwraca uwagę, że problem może dotyczyć przede wszystkim deklaracji elektronicznych opatrzonych bezpiecznym podpisem kwalifikowanym (w przypadku deklaracji niewymagających takiego podpisu, np. PIT-37, właściwość urzędu weryfikowana jest już „na wejściu”, co ogranicza możliwość przesłania takiej deklaracji do niewłaściwego urzędu).
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. e-PIT też składa się do właściwego urzędu
Ewa Konderak
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*