Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

1 stycznia przyniósł kilka ważnych zmian, które przybliżają Polskę do zbudowania cyfrowego państwa. Obywatele i firmy zaoszczędzą czas i pieniądze.

Nowy Rok przyniósł kilka zasadniczych zmian związanych z budową e-administracji i obniżaniem kosztów jego funkcjonowania. Z dniem 1 stycznia powstał XVI Wydział Cywilny w Sądzie Rejonowym w Lublinie, którego zadaniem będzie rozpatrywanie pozwów wnoszonych elektronicznie. Swoją właściwością obejmie całą Polskę.

W zamyśle ma od odciążyć sądy od spraw związanych głównie z egzekucją długów. Zazwyczaj nie są one skomplikowane i nie wymagają postępowania dowodowego. Przeniesienie ich do sieci powinno przynieść oszczędności rzędu 15 milionów złotych rocznie przy wpływie około 400 tysięcy spraw. Nie mówiąc już o tym, że odciąży to tradycyjnie działające wydziały sądów.

Kolejna zmiana ucieszy kolejną grupę podatników. Ministerstwo Finansów umożliwiło od 1 stycznia 2010 roku elektroniczne rozliczanie kolejnych deklaracji podatkowych - PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. Od kwietnia ubiegłego roku można poprzez internet składać rozliczenia PIT-37 - z możliwości tej skorzystało około 84 tysięcy podatników. Do złożenia deklaracji nie jest konieczny kwalifikowany podpis elektroniczny.

Ostatnią z serii zmian przygotowało dla nas Rządowe Centrum Legislacji. Na mocy Ustawy z 10 września 2009 r. o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (DzU nr 190, poz. 1473) równoprawnym źródłem prawa stał się elektroniczny Dziennik Ustaw. Do tej pory pełnił on jedynie funkcję informacyjną - powołanie się lub dokonanie na jego podstawie interpretacji nie miało żadnej mocy.

Każda osoba mająca dostęp do internetu będzie mogła natychmiast i bez żadnych opłat uzyskać dostęp do tworzonego w Polsce prawa. Stosowany bezpieczny podpis zapewni, że wersje elektroniczna oraz papierowa będą identyczne. Zrezygnowano z pobierania opłat, gdyż rząd uznał, że nie wolno obciążać obywateli kosztami zdobywania wiedzy o prawie - pisze Rzeczpospolita.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *