Dzwonienie z Gmaila już możliwe

26-08-2010, 09:07

Użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych od wczoraj mogą wykonywać połączenia telefoniczne z poziomu poczty Google. Rozmowy do USA i Kanady mają być dla nich darmowe do końca roku. Polscy użytkownicy mogą tylko zobaczyć w Gmailu zachętę do skorzystania z nowej usługi oraz okno służące do wybierania numerów.

Wczoraj pisaliśmy w DI o plotkach dotyczących klienta VoIP wbudowanego w Gmail. Te informacje jeszcze wczoraj się potwierdziły. Google oficjalnie poinformowała o udostępnieniu możliwości wykonywania połączeń z poziomu swojej poczty. 

W oknie czatu po lewej stronie pojawia się opcja "Call Phone". Po jej wybraniu ujrzymy okno do wybierania numerów. Aby skorzystać z usługi, trzeba zainstalować specjalną wtyczkę (Voice and Video plug-in).

Zachęta do dzwonienia w polskiej wersji Gmail
fot. - Zachęta do dzwonienia w polskiej wersji Gmail

Usługa jest dostępna tylko w USA. Polscy użytkownicy Gmaila mogą mimo to zobaczyć zachętę "Nowość! Dzwoń z usługi Gmail" po zalogowaniu. Okienko do wybierania numerów również jest dostępne w wersji polskiej. Będziemy w nim zachęcani do zainstalowania wtyczki. To jednak nie znaczy, że się gdziekolwiek dodzwonimy.

Możliwość wykonywania połączeń nie będzie też dostępna dla tych użytkowników, którzy korzystają z Google Apps (nawet jeśli przebywają w USA). Google zapowiada jednak rozszerzenie dostępności usługi w przyszłości.

>>> Czytaj: Nowy YouTube dla komórek (wideo)

Osoby przebywające na terenie USA mogą dzwonić za darmo na numery w USA i Kanadzie. Tak ma pozostać do końca 2010 roku. Rozmowy do innych krajów można wykonywać po niskich stawkach, np. rozmowy do Francji i Niemiec kosztują 2 centy za minutę. Tabela opłat (z porównaniem do cen wiodących operatorów) jest dostępna na stronie Google.

Okno wybierania numerów w Gmail
fot. - Okno wybierania numerów w Gmail

Użytkownicy posiadający numer Google Voice mogą odbierać rozmowy w Gmailu. Wykonywane przez nich połączenia będą identyfikowane jako rozmowy z tego numeru.

Czy można już mówić o "zabójcy Skype"? Na obecnym etapie raczej nie. Skype świadczy usługi o charakterze międzynarodowym i dysponuje dość dużą bazą lojalnych użytkowników. Prawdziwa konkurencja może się rozpocząć dopiero wtedy, gdy Google umożliwi dzwonienie z Gmaila w innych krajach. Wtedy większe rzesze użytkowników mogą porzucać desktopowe klienty VoIP na rzecz popularnego narzędzia do komunikacji, które i tak uruchamiają w przeglądarce.

Poniżej film promujący nową usługę Google.


Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930