Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dzielenie się miejscem do pracy coraz bardziej popularne

03-11-2011, 10:30

W ramach coworkingu osoby aktywne zawodowo, przedsiębiorcy oraz freelancerzy spotykają się w biurze i pracują niezależnie nad własnymi projektami. Raport "Coworking w Polsce 2011" pokazuje, że wiele osób korzysta z tego sposobu pracy od niedawna, a ponad połowa jest zadowolona ze swojego obecnego dochodu i wierzy, że w przyszłości będzie on jeszcze wyższy.

Z raportu przygotowanego przy współpracy inFakt.pl, agencji badawczej 4P Research mix oraz dziesięciu centrów coworkingowych w Polsce wynika, że typowy użytkownik biura coworkingowego jest zwykle mężczyzną między 26 a 30 rokiem życia z wyższym wykształceniem. Okazuje się też, że jest on najczęściej przedsiębiorcą lub freelancerem, który prowadzi działalność gospodarczą w branży IT, a nieco rzadziej w marketingu, reklamie czy public relations. Coworker obsługuje zwykle małe firmy do 50 osób, swoje działania prowadzi na rynku krajowym i najczęściej jest w branży od roku do trzech lat.

Coworking to moja praca

Aż 71% pytanych jako główny powód skorzystania z biura coworkingowego wymienia chęć oddzielenia pracy od życia prywatnego. Najczęściej wymienianą zaletą biura jest możliwość wymiany doświadczeń zawodowych z innymi użytkownikami, twórcza atmosfera pracy oraz nawiązywanie nowych kontaktów. Istotny dla coworkerów jest także niski koszt wynajmu powierzchni biurowej oraz satysfakcjonujące warunki do spotkań biznesowych.

Moda na coworking dla ankietowanych jest stosunkowo nowa - ponad 60% respondentów korzysta z biura coworkingowego od pół roku do roku, najczęściej codziennie lub kilka razy w tygodniu. Ponad połowa coworkerów posiada wykupiony miesięczny abonament (59%), a pozostali wynajmują biurko na godziny, korzystają z sal konferencyjnych czy urządzeń biurowych.

Czytaj też: Tysiące zainteresowanych podczas Wirtualnych Targów Pracy

Zadowolenie coworkerów z obecnego dochodu
fot. inFakt - Zadowolenie coworkerów z obecnego dochodu
Raport wskazuje też, że większość coworkerów jest zadowolona ze swojego obecnego dochodu (65%). Jako średni miesięczny dochód ze wszystkich prowadzonych działalności najczęściej wskazywali oni przedział powyżej 4 tys. do 6 tys. zł netto, a niewiele mniej ankietowanych zarabia od 6 tys. do 8,5 tys. zł netto miesięcznie. Polskich coworkerów cechuje też duży optymizm co do przyszłości - aż 72% z nich prognozuje wzrost dochodu w ciągu najbliższego roku.

Ze względu na niski koszt wynajmu powierzchni biurowej oraz dobre warunki do spotkań biznesowych biuro coworkingowe stanowi doskonałą alternatywę dla osób rozpoczynających prowadzenie biznesu. Coworking może stanowić „złoty środek” między pracą w domu a wynajmowaniem własnego biura, oferując oprócz przystępnych cen także możliwość nawiązywania relacji i kontaktów biznesowych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *