Dwie twarze split paymentu

08-03-2018, 08:17

Od 1 lipca firmy rozliczające VAT będą mogły korzystać z mechanizmu podzielonej płatności (split payment). To nowe narzędzie, które z jednej strony ma pomóc przedsiębiorcom w rozliczaniu VAT, a z drugiej chronić Skarb Państwa przed oszustwami podatkowymi.

W przypadku korzystania z mechanizmu podzielonej płatności kwota netto należności i kwota VAT będą księgowane osobno. Na firmowym koncie bankowym przedsiębiorcy będą widoczne dwa rachunki: bieżący oraz przeznaczony do księgowania kwot VAT. Warto pamiętać, że po 1 lipca firma wysyłająca przelew do odbiorcy, od którego kupuje jakiś towar albo jakąś usługę, będzie musiała podać wszystkie dokładne dane tego odbiorcy, a także wysyłaną kwotę podatku VAT.

Tu ważna uwaga: przedsiębiorstwa, które nie mają kont firmowych - dotyczy to głównie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą - nie będą mogły przyjmować tych przelewów, ponieważ banki nie dostosują indywidualnych rachunków do mechanizmu podzielonej płatności, jak informuje Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy w Credit Agricole. Takie rozwiązanie ma chronić Skarb Państwa przed oszustwami podatkowymi.

Źródło: infoWire


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy