Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dwie trzecie portali turystycznych nie spełnia przepisów - EU Sweep

15-04-2014, 14:05

Tylko 31% portali turystycznych, skontrolowanych w ramach unijnej akcji, nie naruszało przepisów w zakresie ochrony konsumentów. Wciąż są problemy z takimi rzeczami jak informacja o cenie.

robot sprzątający

reklama


Komisja Europejska poinformowała o wynikach kolejnej akcji EU Sweep. jest to duża akcja kontrolna, której celem jest sprawdzenie uczciwości sprzedawców internetowych. Co roku akcja dotyczy innego problemu np. w roku 2012 sprawdzano strony oferujące kredyty online, a w roku ubiegłym strony sprzedające treści cyfrowe.

Portale turystyczne vs EU Sweep

W tym roku na celownik trafiły portale turystyczne tzn. e-sprzedawcy oferujący rezerwację podróży i zakwaterowania online. Skontrolowano 552 strony i niestety stwierdzono, że aż 382 nie przestrzegało europejskich przepisów dotyczących ochrony konsumentów. Tylko 31 proc. skontrolowanych stron realizowało przepisy.

Strony zostały sprawdzone pod kątem dostępności informacji o kluczowych cechach świadczonych usług, takich cena, dodatkowe usługi, dostęp do informacji o sprzedawcy itd. Zidentyfikowano następujące problemy:

  • brak informacji o tożsamości przedsiębiorcy, w szczególności brak adresu e-mail (problem dotyczył 162 stron);
  • brak jasnych instrukcji w sprawie sposobu wnoszenia skarg (157 stron nie zawierało takiej informacji);
  • dopłaty do ceny, takie jak opłaty za bagaż, ubezpieczenia czy opłaty za pierwszeństwo wejścia na pokład nie są dokonywane na zasadzie świadomego wyboru (problem pojawił się na 133 stronach);
  • nie podana wyraźnie całkowita cena za usługę, w momencie gdy główne elementy rezerwacji są wyświetlane na początku operacji (112 stron nie zawierało takiej informacji).

Sonda
Zdarza Ci się kupować usługi turystyczne online?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Co dalej?

Kontroli w poszczególnych państwach UE dokonywały organy krajowe. W Polsce sprawdzono 17 serwisów, z czego 5 nie spełniało prawnych wymagań. Postępowania w Polsce uruchomiono przeciwko 3 e-usługodawcom.

Generalnie po tej akcji kontrolnej krajowe organy zwracają się do przedsiębiorstw prowadzących strony z żądaniem dostosowania stron do wymogów prawnych. W ramach tegorocznej akcji w całej UE poprawiono  173 strony internetowe, a 209 stron internetowych jest przedmiotem toczących się postępowań.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E