Dużo nowości w Ubuntu 8.04 LTS

23-04-2008, 14:26

Ubuntu 8.04 LTS Desktop oraz Server Edition to najnowsze wydania tej dystrybucji Linuksa, które już jutro, 24 kwietnia pojawią się na serwerach firmy Canonical. Nowości w obydwu edycjach dystrybucji jest naprawdę sporo.

Ubuntu dla firmy

Ubuntu 8.04 LTS Server Edition jest czwartym wydaniem serwerowym firmy Canonical. Jest to wydanie posiadające gwarancję 5 lat wsparcia i poprawek bezpieczeństwa.

O nowych i uaktualnionych cechach wersji LTS można pisać długo. Godne wymienienia cechy to m. in. szeroki wachlarz aplikacji infrastruktury sieciowej, wliczając w to aplikacje do uwierzytelniania (FreeRadius) , monitorowania (Munin), sieci VPN (OpenVPN) i wykonywania kopii zapasowych (Bacula).

Dystrybucja oferuje też zwiększone bezpieczeństwo dzięki zintegrowanym politykom aplikacji AppArmor i zwiększonym zabezpieczeniom jądra. Wspiera ponad 500 pakietów i daje dostęp do ponad 20 000 dodatkowych komponentów zbudowanych dla 8.04 LTS.

Ponadto Ubuntu 8.04 LTS oferuje integrację z Active Directory jako usługę standardową, zapewnianą przez LikeWise Open. Jest to również pierwsza dystrybucja, która zawiera oprogramowanie Open JDK firmy Sun jako opcję.

Do dystrybucji dołączono KVM jako hosta do wirtualizacji aplikacji i systemów operacyjnych. Zmodyfikowano jądro w kierunku optymalizacji używania zasobów podczas pracy w środowisku wirtualnym.

Wsparcie dla Ubuntu można wykupić bezpośrednio w firmie Canonical pod adresem https://shop.canonical.com lub należy skontaktować się z działem sprzedaży w celu uzyskania dalszych informacji. System można będzie pobrać ze stron Ubuntu

Ubuntu dla domu i biurka

Ubuntu 8.04 LTS w edycji desktopowej zawiera najnowsze, stabilne wersje wielu podstawowych programów, i w tym też duchu jest pierwszą dystrybucją, która wprowadza miliony użytkowników w świat Firefoksa 3. Połączenie Linuksa i Firefoksa 3 ma czynić z Ubuntu 8.04 LTS system dobry do surfowania po sieci, z szybkim przeglądaniem stron i ogromnie zredukowaną podatnością na wirusy, fałszywe strony internetowe oraz spyware.

System nastawia się także na łatwiejsze korzystanie z mediów. Ulepszono domyślny manager zdjęć i usprawniono rozpoznawanie aparatów fotograficznych i telefonicznych. Użytkownicy podłączyć więcej urządzeń muzycznych niż kiedykolwiek (np. poprzez UPnP).

Nowy domyślny odtwarzacz filmów pozwala na przeglądanie zasobów YouTube i innych źródeł video w sieci jak również na współdzielenie plików z innymi użytkownikami. Integruje się z Myth TV, open-source'owym TV Recorderem, tak więc można oglądać swoje ulubione programy telewizyjne na własnym komputerze. Brasero pozwala natomiast na łatwe wypalenie całej zawartości na płytę CD lub DVD.

Dla użytkowników domowych ważny jest również elegancki pulpit, a 8.04 LTS łączy najnowsze aplikacje Gnome z efektami wizualnymi, dając użytkownikom spokojne, lepiej wyglądające i bardziej intuicyjne środowisko. W dystrybucji znalazła się również obsługa gestów myszy, a także lepsze wsparcie dla komend głosowych, oraz wsparcie dla użytkowników niepełnosprawnych.

Ubuntu 8.04 LTS

Co ważne, ponad 30 komercyjnych dostawców oprogramowania planuje wspierać oraz dystrybuować swoje aplikacje na platformę 8.04, wliczając w to Adobe, Google, Real Networks, Skype, Corel, Parallels, Fluendo.

Desktop Edition jest bezpłatne i dostępne będzie od jutra na stronach Ubuntu


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Ubuntu
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Ubuntu 8.04 LTStag Ubuntutag Linuxtag Firefoxtag Canonical
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031