Dron pobił rekord Guinnessa. Podniósł 61 kg - wideo

21-01-2016, 15:13

Dron, który podniósł 61 kg ładunku trafił do księgi Guinnessa. W przyszłości pewnie pojawią się duże towarowe drony, ale to interesujące jak dużo da się podnieść stosunkowo małym urządzeniem.

Do księgi rekordów Guinnessa wleciał niedawno rekord związany z dronami. Zdalnie sterowany Megacopter podniósł ładunek o masie 61 kg (nie licząc masy drona). Dron-rekordzista wygląda jakby składał się z wielu małych heksakopterów. Ma w sumie 48 małych śmigieł zebranych w ośmiu grupach. Możecie zobaczyć go w akcji na filmie poniżej.

Maszyna została zbudowana w 18 miesięcy przez studentów Uniwersytetu w Oslo.

Czytelnicy Dziennika Internautów zapewne pamiętają, że na targach CES prezentowano pasażerskiego drona, który chyba poradził sobie z podobnym ładunkiem. Piszemy "chyba" ponieważ na filmach z chińskim pasażerskim dronem nie widać dokładnie, czy w czasie lotu człowiek był w środku. W przypadku norweskiego "multicoptera" rekord niewątpliwie został pobity. Poza tym Megacopter jest latającym statkiem zdalnie sterowanym, a pobity rekord dotyczy przenoszenia ładunku przez statek zdalnie sterowany. Być może Chińczycy pobiją kiedyś rekord dla statków autonomicznych?

Zobacz także:

Drony. Tajniki zdjęć i filmów lotniczych

Świetnie napisany przewodnik, dzięki któremu każdy początkujący operator drona zapozna się z najważniejszymi informacjami na temat tego zwinnego, niedrogiego urządzenia. Książka zawiera ważne szczegóły techniczne dotyczące wyposażenia dronów, szereg ćwiczeń doskonalących umiejętności sterowania dronami, opisuje techniki fotografowania i filmowania za ich pomocą.*

Inna rzecz, że przecież drony mogą być statkami różnej wielkości. Mogą to być po prostu duże, autonomiczne samoloty. W tym przypadku rekord udało się pobić stosunkowo małymi środkami. Czytelnicy DI mogą też pamiętać, że w maju ubiegłego roku pobity został rekord długości lotu na lewitującej desce. Używa wówczas technologia była w pewien sposób podobna do Megacoptera. 

Projekt norweskich studentów może być z jednego powodu inspirujący. Megacopter robi wrażenie, jakby został poskładany z mniejszych dronów. Może pewnego dnia powstaną drony modułowe, które będą w stanie przenosić cięższe i lżejsze ładunki w mniejszych lub większych grupach? 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy