Dron do przenoszenia ludzi pokazany na CES. Zawstydził auta Google - wideo

08-01-2016, 08:12

Google chce stworzyć auto bez kierownicy, ale Chińczycy stworzyli pasażerski statek, latający bez przyrządów sterowniczych. Jest to Ehang 184 i warto go zobaczyć.

To musiało kiedyś nastąpić. Skoro powstają już autonomiczne samochody i autonomiczne załogowe statki kosmiczne, ktoś wreszcie musiał stworzyć coś w rodzaju drona do przenoszenia ludzi. Właściwie trudno go nazwać dronem, bo przecież nie jest to statek bezzałogowy. Z drugiej strony właściwie nie ma na nim załogi, tylko pasażer, użytkownik.

Taki właśnie statek został zaprezentowany na targach CES 2016. Nosi on nazwę Ehang 184 i jest pasażerskim, w pełni autonomicznym kwadrokopterem. W czasie lotu ten kwadrokopter bazuje wyłącznie na informacjach z sensorów. Współzałożyciel firmy Ehang powiedział agencji Reuters, że dron może latać na wysokości do 3505 metrów, a standardowa prędkość lotu to ok. 100 km na godzinę. 

Możecie zobaczyć to cudo na filmie poniżej. 

Oglądając film możecie zobaczyć interfejs do sterowania kwadrokopterem. Pozwala on na wybranie trasy i dostosowanie takich rzeczy jak... temperatura w kabinie. Są też przyciski startu, wstrzymania lotu i lądowania. Użytkownik, którego trudno już nazwać pilotem, ma możliwość śledzenia takich parametrów jak stan baterii, odległość do celu, szybkość i status wykonywanego zadania. 

Nowy problem dla twórców prawa

To cacko ma kosztować od 200 do 300 tysięcy dolarów. Przeszkodą w korzystaniu z niego może być jednak nie tylko cena. W niektórych państwach dopiero powstają przepisy regulujące ruch dronów. Zagadnienie to stanie się jeszcze bardziej złożone, jeśli będziemy musieli uwzględnić absolutnie autonomiczne drony pasażerskie.

W krajach, w których dopuszczono autonomiczne samochody, wymaga się umieszczania w nich przyrządów do sterowania, a kierowca musi mieć prawo jazdy. Trudno uwierzyć, aby politycy i specjaliści od lotnictwa łatwo przełknęli pojawienie się statków pasażerskich, nad którymi człowiek nie ma żadnej kontroli.

Robi się coraz ciekawiej.  


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930