SpaceX pokazała wnętrze załogowego Dragona. Wygląda... nieziemsko

11-09-2015, 09:05

SpaceX pokazała wnętrze statku Crew Dragon, który może być statkiem kosmicznym przyszłości. To wnętrze jest bardziej ascetyczne i przejrzyste niż to, co zazwyczaj kojarzymy z kabinami statków kosmicznych. Warto zobaczyć.

Wiemy, że Czytelnicy Dziennika Internautów interesują się kosmosem i uważnie śledzą poczynania firmy SpaceX założonej Elona Muska. Firma ta ma już za sobą udane loty zaopatrzeniowe na stację kosmiczną, ale jej ambicją jest dostarczanie astronautów na ISS, a w dalekiej przyszłości nawet misja na Marsa. 

Pojazd SpaceX, który ma przenosić astronautów, nosi nazwę Crew Dragon.  W maju firma SpaceX zakończyła kluczowe testy związane z ewakuacją astronautów w razie awarii przy starcie.

Wczoraj firma zaprezentowała wnętrze statku Crew Dragon na zdjęciach i filmach. Trzeba przyznać, że robią one niesamowite wrażenie. 

Oto widok przez jedno z okien kapsuły. 

Crew Dragon

Kolejne zdjęcie ma dowodzić, że statek będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo przy dużych przeciążeniach. 

SpaceX - Crew Dragon

Zdjęcie poniżej pokazuje panel wyświetlający informacje o przebiegu lotu i stanie statku. 

SpaceX - Crew Dragon

Trzeba przyznać, że nie kojarzy się to z dzisiejszymi wnętrzami statków kosmicznych, w których upakowano ogrom przełączników, guziczków i skomplikowanych schematów na ekranach. Jest bardziej ascetycznie, przejrzyście, futurystycznie. 

SpaceX - Crew Dragon

Należy w tym miejscu przypomnieć, że Crew Dragon ma być statkiem autonomicznym, ale oczywiście astronauci będą mieli nad nim pewną kontrolę. 

Crew Dragon - SpaceX

Wygląda na to, że astronauta będzie musiał walczyć w czasie lotu z chęcią sprawdzenia co się stanie, jeśli włączy się przycisk "DEORBIT NOW". 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zdjęcia SpaceX są udostępniane jako domena publiczna, a więc na zasadach swobodniejszych niż zdjęcia z niektórych polskich urzędów. Gdyby ktoś miał wątpliwości co do licencji na te konkretne zdjęcia to wspomnę, że notatka przy tych zdjęciach na Flickrze wyraźnie wskazuje, że to jest domena publiczna. 

SpaceX pokazała również 2 filmy. Pierwszy z nich to po prostu wgląd do wnętrza statku. 

Jest jeszcze drugi film, pokazujący jak w przyszłości może wyglądać Dragon na orbicie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031