Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Taką zaskakującą decyzję podjął Microsoft. Wciąż bowiem system ten cieszy się ogromną popularnością, wiele firm nie widzi potrzeby przechodzenia na nowszą wersję. To bowiem wiązałoby się z kosztami, których przedsiębiorstwa wolałyby zapewne uniknąć.

robot sprzątający

reklama


Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do nadzwyczajnych kroków Microsoftu w odniesieniu do systemu operacyjnego Windows XP, wciąż najpopularniejszego i to pomimo swojego wieku - w sklepach pojawił się on 25 października 2001 roku, czyli blisko dziewięć lat temu. Wsparcie dla niego zostało zapewnione do roku 2014 (konieczna jest instalacja Service Pack 3, o czym Dziennik Internautów informował w lutym br.).

>> Czytaj więcej: Wsparcie dla Windows XP do 2014 roku

Było to o tyle zaskakujące posunięcie, że Windows XP doczekał się już dwóch następców - Windowsa Visty oraz Windowsa 7. Ten ostatni zyskał bardzo dobre recenzje i duże uznanie wśród użytkowników. Z kolei Vista nie spełniła pokładanych w niej nadziei, dlatego też wiele firm oraz osób prywatnych zrezygnowało z zakupu tego systemu, czekając na wydanie kolejnego.

Podczas odbywającej się w Waszyngtonie Worldwide Partner Conference wicedyrektor koncernu - Tammi Reller - poinformowała, że z Windowsa XP wciąż korzysta około 74 procent firm - pisze Business Insider. Dla Microsoftu to w sumie bardzo dobra wiadomość. Windows 7 już teraz jest najszybciej i najlepiej sprzedającym się system operacyjnym firmy, a wciąż jest ogromny potencjał do dalszego wzrostu.

Tylko w tym roku firma spodziewa się sprzedaży licencji na nowy system na poziomie 350 milionów. Do czerwca br. sprzedanych było około 150 milionów licencji, co systemowi daje około 14-procentowy udział w rynku.

Sonda
Korzystam z systemu operacyjnego
  • Windows 7
  • Windows Vista
  • Windows XP
  • innego Windowsa
  • innej firmy
wyniki  komentarze

Tak duża popularność Windowsa XP, której w Redmond zapewne nikt się nie spodziewał, sprawiła, że Microsoft podjął decyzję o przedłużeniu opcji downgrade aż do roku 2020 - podaje Computerworld. Zgodnie z poprzednim stanowiskiem koncernu downgrade z Windowsa 7 do Windowsa XP miał być możliwy przez 18 miesięcy od premiery tego pierwszego albo do momentu wydania Service Pack 1. Najpóźniej więc do pierwszej połowy 2011 roku. Teraz czas ten przedłużono aż o dziewięć lat.

Opcja ta dotyczy jedynie posiadaczy wersji Professional oraz Ultimate. Warto pamiętać, że wsparcie techniczne i tak zapewnione zostanie jedynie do kwietnia 2014 roku. Microsoft podkreśla także, że już w roku 2012 mogą pojawić się pewne problemy z aplikacjami - firmy tworzące oprogramowanie mogą bowiem przestać sprawdzać je pod kątem kompatybilności z Windowsem XP. Niewykluczone jednak, że w wyniku decyzji koncernu zmienią swoje zdanie.

>> Czytaj więcej: Windows XP zniknie z firm do 2012 roku?

Tak czy owak należy podkreślić, że dla Microsoftu taki krok to prawdziwa rewolucja i odejście od wieloletniej tradycji. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, by wsparcie techniczne oraz opcja downgrade dostępne były przez tak długi okres. Widać, że programiści firmy wykonali naprawdę dobrą robotę, tworząc Windowsa XP. Czy Windows 7 powtórzy ten sukces?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *