Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Doodle na cześć "Cyberiady" Lema. Poznajesz tę kreskę?

23-11-2011, 10:05

60 lat temu nakładem wydawnictwa Czytelnik ukazała się pierwsza powieść Stanisława Lema. Firma Google postanowiła to upamiętnić naprawdę specjalnym doodle'em, który jest grą nawiązującą do charakterystycznych ilustracji Daniela Mroza.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że firma Google umieszcza na swoich stronach okolicznościowe logo, tzw. Google Doodle. Najczęściej jest to rysunek nawiązujący do jakiegoś wydarzenia lub osoby. Bywa jednak, że Google Doodle jest animacją (jak w przypadku doodle'a dla Freddiego Mercurego) lub nawet aplikacją (tak było z doodle'em na cześć Pac-Mana).

Dziś na stronach Google mamy grę i to szczególną. Doodle jest zainspirowany Cyberiadą, czyli serią opowiadań Stanisława Lema o dwóch genialnych konstruktorach Trurlu i Klapaucjuszu.

Czytaj: Zagraj na Google Doodle jak Les Paul (podpowiadamy jak)

Google Doodle upamiętniające wydanie Cyberiady S. Lema
fot. DI, zrzut z ekr. - Google Doodle upamiętniające wydanie Cyberiady S. Lema

- Powieści Lema bywają ponure, w porównaniu do nich Cyberiada wydaje się lekka i optymistyczna, mimo że nadal porusza tematy filozoficzne, które można znaleźć w reszcie jego twórczości - mówi Sophia Foster-Dimino, która wykonywała ilustracje do doodle'a. Charakterystyczny styl wizualny jest inspirowany twórczością znanego polskiego ilustratora Daniela Mroza, którego rysunki ozdabiały wiele wydań Cyberiady.

 - Wydawało nam się, że to będzie odpowiedni hołd oddany Cyberiadzie - mówi Marcin Wichary, pomysłodawca doodle'a i zarazem osoba odpowiedzialna za powołanie go do życia. Ujawnił on, że w grze wykorzystano jedną rzecz narysowaną przez samego Lema.

- Chcieliśmy bardzo, aby świat naszego doodle'a wydawał się wyjątkowy, ogromny, tętniący życiem. Wykorzystaliśmy niektóre technologie HTML5 – na przykład canvas owocujący szybszą grafiką, Web Storage, aby pamiętać, czy już wcześniej grano, czy urządzenia dotykowe – ale innych nie wybraliśmy celowo. Dla przykładu, transformacje CSS3 dały nam nieładne efekty uboczne, które nie pasowały do pięknej grafiki Sophii, tak więc elementy graficzne obracamy, wykorzystując staromodne technologie - dodaje Wichary. 

Doodle powstał we współpracy z Łucją Mróz-Raynoch, córką Daniela Mroza.

Aby zagrać w grę stanowiącą element doodle'a, wystarczy udać się na stronę Google i kliknąć w logo. Potem naszym zadaniem będzie dopasowywanie np. kształtu cyfr do zadań matematycznych.

Czytaj: Trzydzieści lat Pac-Mana! Zagraj w Google doodle


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Blog Google Polska



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING