Doodle na cześć "Cyberiady" Lema. Poznajesz tę kreskę?

23-11-2011, 10:05

60 lat temu nakładem wydawnictwa Czytelnik ukazała się pierwsza powieść Stanisława Lema. Firma Google postanowiła to upamiętnić naprawdę specjalnym doodle'em, który jest grą nawiązującą do charakterystycznych ilustracji Daniela Mroza.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przyzwyczailiśmy się już do tego, że firma Google umieszcza na swoich stronach okolicznościowe logo, tzw. Google Doodle. Najczęściej jest to rysunek nawiązujący do jakiegoś wydarzenia lub osoby. Bywa jednak, że Google Doodle jest animacją (jak w przypadku doodle'a dla Freddiego Mercurego) lub nawet aplikacją (tak było z doodle'em na cześć Pac-Mana).

Dziś na stronach Google mamy grę i to szczególną. Doodle jest zainspirowany Cyberiadą, czyli serią opowiadań Stanisława Lema o dwóch genialnych konstruktorach Trurlu i Klapaucjuszu.

Czytaj: Zagraj na Google Doodle jak Les Paul (podpowiadamy jak)

Google Doodle upamiętniające wydanie Cyberiady S. Lema
fot. DI, zrzut z ekr. - Google Doodle upamiętniające wydanie Cyberiady S. Lema

- Powieści Lema bywają ponure, w porównaniu do nich Cyberiada wydaje się lekka i optymistyczna, mimo że nadal porusza tematy filozoficzne, które można znaleźć w reszcie jego twórczości - mówi Sophia Foster-Dimino, która wykonywała ilustracje do doodle'a. Charakterystyczny styl wizualny jest inspirowany twórczością znanego polskiego ilustratora Daniela Mroza, którego rysunki ozdabiały wiele wydań Cyberiady.

 - Wydawało nam się, że to będzie odpowiedni hołd oddany Cyberiadzie - mówi Marcin Wichary, pomysłodawca doodle'a i zarazem osoba odpowiedzialna za powołanie go do życia. Ujawnił on, że w grze wykorzystano jedną rzecz narysowaną przez samego Lema.

- Chcieliśmy bardzo, aby świat naszego doodle'a wydawał się wyjątkowy, ogromny, tętniący życiem. Wykorzystaliśmy niektóre technologie HTML5 – na przykład canvas owocujący szybszą grafiką, Web Storage, aby pamiętać, czy już wcześniej grano, czy urządzenia dotykowe – ale innych nie wybraliśmy celowo. Dla przykładu, transformacje CSS3 dały nam nieładne efekty uboczne, które nie pasowały do pięknej grafiki Sophii, tak więc elementy graficzne obracamy, wykorzystując staromodne technologie - dodaje Wichary. 

Doodle powstał we współpracy z Łucją Mróz-Raynoch, córką Daniela Mroza.

Aby zagrać w grę stanowiącą element doodle'a, wystarczy udać się na stronę Google i kliknąć w logo. Potem naszym zadaniem będzie dopasowywanie np. kształtu cyfr do zadań matematycznych.

Czytaj: Trzydzieści lat Pac-Mana! Zagraj w Google doodle


Źródło: Blog Google Polska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.