Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Domy w Polsce są coraz niższe

22-11-2023, 12:51

Osoby stawiające dom w 2022 roku najczęściej decydowały się na budynki parterowe, które stanowiły 81% wszystkich realizowanych projektów w ubiegłym roku – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce przygotowanego przez Oferteo.pl. Coraz rzadziej stawiane są domy podpiwniczone. W porównaniu z zeszłym rokiem ich odsetek zmniejszył się o 5 p.p. i obecnie wynosi 8%.

Domy w Polsce są coraz niższe

80% nowych domów w Polsce to budynki parterowe z ew. poddaszem użytkowym

Inwestorzy stawiający domy, muszą na wczesnym etapie projektowania zdecydować, ile pięter ma mieć budynek. W 2022 roku po raz kolejny najczęściej decydowano się na jednokondygnacyjne konstrukcje – połowa respondentów budowała domy parterowe z poddaszem użytkowym. Natomiast 31% wybrało projekty parterowe bez poddasza – wynika z danych Oferteo.pl.

18% respondentów zdeklarowało, że budowało domy jednopiętrowe. Natomiast na projekty z dwoma lub większą liczbą pięter zdecydował się zaledwie 1% inwestorów.

wykres - liczba pięter w domu

Porównując te wyniki z poprzednimi edycjami Raportu o budowie domów w Polsce, widać, że Polacy coraz rzadziej decydują się na większą liczbę kondygnacji, a odsetek budynków dwupiętrowych lub wyższych zmalał w porównaniu z poprzednią edycją badania o 6 p.p.

Zmiany w preferencjach dotyczących liczby pięter mogą być istotne dla tych, którzy planują sprzedać nieruchomość w najbliższej przyszłości.

Coraz rzadziej decydowano się na piwnice

W dawnych czasach piwnice w domach były głównie miejscem przechowywania żywności ze względu na utrzymującą się tam niską temperaturę. Współcześnie często służą one jako komórka lub tzw. składzik.

Nowoczesne projekty domów coraz rzadziej uwzględniają ich obecność. W Polsce w 2022 roku zaledwie 8% nowo wybudowanych domów było podpiwniczonych.

Zaletą mieszkania w domu jest możliwość postawienia garażu. Odnotowano, że na jego budowę zdecydowano się w przypadku 53% nowych inwestycji. W przypadku budowy garażu rozsądną opcją jest automat do bramy garażowej, który zapewnia wygodę, komfort i bezpieczeństwo naszego garażu.

Taras lub balkon w prawie każdym nowym domu

wykres - taras i balkon w domu

Z badania wynika, że zaledwie 13% nowych budynków nie ma tarasu ani balkonu. Na sam taras zdecydowało się 62% respondentów. Co dziesiąta osoba zdeklarowała, że jej dom ma balkon. Natomiast 15% stanowiły projekty uwzględniające obecność obu tych elementów.

Źródło danych

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku. Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

Foto i wykresy materiały prasowe


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data