Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dom energooszczędny - jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować? Poradnik architekta

28-10-2021, 10:30

Budowa domu stanowi inwestycję na lata, dlatego planując prace budowlane, już na etapie projektu warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które nie tylko zwiększą komfort mieszkania w nim, ale też przyczynią się do zmniejszenia kosztów jego eksploatacji w perspektywie wieloletniej. Z tego też tytułu, coraz więcej osób decyduje się na domy energooszczędne.

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Przepisy prawa nie definiują wprost czym jest i czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny. W praktyce uznaje się, że jest to typ budynku, którego zapotrzebowanie na energię w porównaniu z klasycznie budowanymi domami, jest mniejsze nawet od 20 do 50%. Podstawowym zadaniem domu energooszczędnego jest zmniejszenie w jak największym stopniu zapotrzebowania na energię, która z reguły wykorzystywana jest do ogrzania budynku, wytworzenia ciepłej wody czy wentylacji. Dom energooszczędny, nie powinien generować dużych strat ciepła, jak ma to miejsce w klasycznych, przeciętnych budynkach.

Jak ważne jest odpowiednie usytuowanie domu?

Zakup odpowiedniej działki oraz usytuowanie budynku w odpowiednim miejscu bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię użytkową. W przypadku domu energooszczędnego, najlepiej aby budynek usytuowany był w stronę południową. Warto już na etapie projektu wykorzystać w pełni ukształtowanie terenu. Duża ilość drzew w pobliżu wpłynie negatywnie na nasłonecznienie domu, nie bez znaczenia jest także obecność wszelkich zagłębień i skarp. Ponadto taki dom energooszczędny powinien być odpowiednio zaprojektowany dlatego warto zwrócic się do doświadczonego architeta o właściwy projekt domu. Ofertę dobrego poznańskiego architekta, który tworzy ciekawe projekty domów możecie sprawdzić na stronie www.

Z czego powinien być zbudowany dom aby był energooszczędny?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować? Poradnik architekta

Dom energooszczędny to zwarta bryła, bez załamań, wyokrągleń, z dużymi przeszkleniami po stronie południowej, oraz niewielkimi oknami umieszczonymi od strony północnej. Warto zdecydować się na mało skomplikowany dach, najlepiej dwuspadowy.

Na energooszczędność domu wpływają materiały budowlane a ich zadaniem jest ochrona przed stratami ciepła. Domy energooszczędne buduje się najczęściej z cegły, kamienia czy betonu. Warto też zadbać o dobrą izolację nie tylko ścian i dachu ale także podłóg. Ocieplenie takie domu najlepiej wykonać z wełny mineralnej lub styropianu, przy czym ich grubość powinna wynosić nie mniej niż 20 cm. Dobry fachowiec zadba także o uniknięcie mostków termicznych.

Stolarka drzwiowa i okienna – jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?

Nie bez znaczenia w domach energooszczędnych jest także stolarka okienna i drzwiowa. Powinna odznaczać się wysokimi parametrami cieplnymi oraz jak najmniejszymi współczynnikami ciepła. Warto wybierać okna posiadające niskoemisyjne pakiety szybowe, odznaczające się wysokiej jakości profilami oraz odpowiednią liczbą komór. Warto zrezygnować z wykonywania lukarn dachowych, dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie do minimum drzwi balkonowych. Odpowiednie parametry dotyczą także drzwi wejściowych i zewnętrznych.

Pozostałe rozwiązania stosowane w domach energooszczędnych

Na obniżenie kosztów eksploatacji oraz dużą oszczędność wpływa także zoptymalizowanie systemu grzewczego. Dużą popularność zyskują odnawialne oraz niskoemisyjne źródła ciepła. Warto rozważyć ogrzewanie budynku foliami lub matami grzewczymi a także instalację pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Nie bez znaczenia ma także odpowiednio dobrany system wentylacji z rekuperacją czyli odzyskiem ciepła.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx
Tematy pokrewne:  

tag nolstag nolhtag dom energooszczędnytag Amin12tag ALH


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031