Do czego służą konduktometry?

22-01-2020, 08:57

Konduktometr, nazywany także fachowo miernikiem konduktancji, to niewielkie urządzenie przeznaczone zarówno do pomiaru przewodności różnorodnych roztworów elektrolitów, jak i poziomu zużycia elektrolitycznych akumulatorów elektrycznych.

konduktometry

Za jego pomocą jest możliwe określenie m.in. zanieczyszczenia oraz zasolenia wybranej substancji. Z niniejszego artykułu dowiemy się więcej na temat zastosowania tego sprzętu i sposobu jego użytkowania.

Ogólna charakterystyka urządzenia i jego zastosowanie

Wyróżniamy kilka rodzajów konduktometrów. Najczęściej stosowane są proste modele przenośne, które ze względu na kompaktowy rozmiar można bez trudu zabrać ze sobą w teren, aby dokonać stosownych pomiarów w konkretnym miejscu. Oprócz tego na rynku znajdziemy wersje terenowo-laboratoryjne (proste oraz rozbudowane), laboratoryjno-stacjonarne (przeważnie wielkości sporej kasy fiskalnej), a także przemysłowe, wykorzystywane całą dobę (o wadze do dwóch, trzech kilogramów).

Laboratoryjne i przemysłowe są bardziej zaawansowane niż przenośne i posiadają w swojej konstrukcji czujnik induktometryczny (ewentualnie indukcyjny), przetwornik i przedwzmacniacz pomiarowy, głowicę oraz akcesoria dodatkowe w postaci stojaka, specjalnego wysięgnika czy szafki montażowej. Jeśli chodzi o najczęstsze zastosowanie omawianych sprzętów, to służą one przede wszystkim do pomiarów wód chemicznych, gruntowych, rzecznych, głębinowych, laboratoryjnych, a nawet ścieków.

Ponadto są powszechnie używane w branży spożywczej (np. w procesie wytwarzania soków), na basenach i pływalniach (otwartych i zamkniętych), w przemyśle farmaceutycznym i galwanizacyjnym oraz przy produkcji różnego rodzaju kosmetyków, środków czystości, półprzewodników, farb i rozpuszczalników. Niekiedy za ich pomocą ustala się nawet zawartość soli w glebie.

Co istotne, mnóstwo konduktometrów umożliwia nie tylko rutynowe pomiary, ale również archiwizację danych. Większość modeli dostępnych w sklepach posiada panel sterowania i kolorowy, obsługiwany intuicyjnie wyświetlacz.

Przebieg badania krok po kroku

Konduktometry to w większości urządzenia stosunkowo łatwe w obsłudze i wymagające jedynie minimalnej wiedzy. Mowa tutaj w szczególności o powszechnie stosowanych wersjach mobilnych. Aby za ich pomocą dokonać pomiaru, należy umieścić specjalny czujnik konduktometryczny w określonej cieczy i chwilę odczekać.

Na wyświetlaczu pojawi się gotowy wynik, który może się nieco różnić w zależności od klasy sprzętu i jego precyzyjności. Jeśli wskazuje on na duże zmiany konduktywności, wówczas może to świadczyć o zanieczyszczeniu danego roztworu albo związkami mineralnymi, albo też organicznymi. Najbardziej wygodne w użytkowaniu są te konduktometry, które mają wbudowaną funkcję automatycznego zapisu uzyskanych rezultatów w pamięci oraz przygotowywania ich dokładnej cyfrowej analizy.

Po podłączeniu sprzętu do laptopa lub komputera stacjonarnego możliwa jest dalsza obróbka informacji, co ułatwia późniejsze sporządzanie zarówno raportów, jak i podsumowań okresowych i rocznych. Daje to niezwykle dobre rozeznanie o substancjach poddanych badaniu.


Następny artykuł » zamknij

Jak dobrze zapakować paczkę

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag konduktometr
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: