Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Do 2017 roku zapomnimy o hasłach? (wideo)

02-01-2012, 20:31

Zamiast przy użyciu trudnych do zapamiętania ciągów, autoryzacji będziemy dokonywali, wykorzystując nasze unikalne DNA - taką wizję przyszłości snuje firma IBM.

Amerykański IBM zapowiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat możemy być świadkami rewolucji na rynku bezpieczeństwa. Hasła, które trudno zapamiętać i często łatwo wykraść, mają odejść w zapomnienie.

Czytaj także: Wyciekły adresy e-mail oraz hasła szwedzkich polityków

Zamiast ciągów znaków, powszechne stanie się skanowanie biometryczne (np. siatkówki oka), a także rozpoznawanie głosu. W ten sposób mamy się w przyszłości nie tylko logować do najpopularniejszych witryn w sieci, ale również potwierdzać transakcje czy wypłacać pieniądze z bankomatu.

Ułatwienia, które mają nadejść w najbliższych latach, nie są jednak pozbawione wad. Prawdopodobnie znacznie łatwiej wymusić na kimś wypowiedzenie kilku słów czy zeskanowanie oka, niż wydobyć przechowywane w umyśle hasło. W tym jednak może tkwić cały problem: wiele osób zapisuje swoje hasła w nieodpowiednich miejscach, co dla włamywaczy jest ogromnym ułatwieniem.

Warto przypomnieć, że internauci nie są również zbyt kreatywni, jeśli chodzi o wymyślanie unikalnych ciągów znaków. Najczęstsze frazy to te, które jako pierwsze przychodzą do głowy podczas tworzenia haseł (np. "password") albo po prostu łatwo wpisać je z klawiatury (np. "123456" albo "qwerty"). 

Czytaj także: 25 najgorszych haseł tego roku


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: IBMOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik