Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dlaczego zawartość białka w karmie dla kota jest ważna?

31-01-2022, 08:59

Białko to jeden z najważniejszych składników kociej diety. Pełni ono wiele istotny funkcji w organizmie zwierzaka, dlatego też warto zadbać o to, żeby nie zabrakło go w kociej karmie. Oczywiście samo białko nie wystarczy, żeby dieta kota była pełnowartościowa i zbilansowana. Niemniej jednak jest to jeden z najcenniejszych składników. Zastanawiasz się, czemu białko jest aż tak ważne? Jaką rolę odgrywa w kociej diecie? Gdzie szukać dobrej jakości białka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Rola białka w kociej diecie

Białko to jeden z najważniejszych składników, którego nie powinno zabraknąć w kociej diecie. Oczywiście białko jest także ważne w żywieniu innych zwierząt, jak chociażby psów. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku wpływa ono na prawidłowy wzrost i rozwój zwierzaków. Dlatego też karma dla kota, powinna zawierać jego odpowiednie ilości w swoim składzie.

Białko przede wszystkim w organizmie kociaków pełni funkcję immunologiczną i budulcową (skóra, paznokcie, chrząstki itp.), a ponadto bierze udział w procesach metabolicznych. Białka pomagają również kotom w procesach trawiennych oraz we wchłanianiu substancji odżywczych. Żeby koty zdrowo rosły, rozwijały się oraz posiadały energię do zabawy i aktywności w ich diecie nie powinno zabraknąć, więc białka.

Dlaczego zawartość białka w karmie dla kota jest ważna?

Białka można podzielić na pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Pierwsze z nich zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne w odpowiedniej ilości oraz stosunku. Takie białka pochodzą głównie z produktów zwierzęcych, np. mięsa czy ryb. Z kolei białka niepełnowartościowe, to te, które nie dostarczają kompletu wszystkich aminokwasów egzogennych. Mają one roślinne źródło pochodzenia, jak np. zboża czy rośliny strączkowe. Dla kotów istotne jest, by głównym źródłem białka były produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ to one są w stanie zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój. Dlatego też najlepsza karma dla kota, to taka, która opiera się na białku pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego.

Oczywiście dobra karma dla kota może stanowić połączenie źródeł białka zwierzęcego oraz roślinnego. Takie rozwiązanie jest w porządku, bowiem zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Problem pojawia się wówczas, gdy producenci karm dla psów czy kotów starają się dostarczać białka głównie ze źródeł roślinnych. Białko pobierane z pożywienia jest głównym źródłem energii u kotów, dlatego też jego niedobór może mieć przykre konsekwencje dla zwierzaka. Niezależnie od metody żywienia, zarówno mokra, jak i sucha karma dla kota powinny, więc być oparte na dobrej jakości białku. 

Dobra karma dla kota a źródła białka

Suche karmy dla kotów mogą mieć różne źródła białka. Oczywiście nie musi to być tylko i wyłącznie białko pochodzenia zwierzęcego, niemniej jednak powinno być ono głównym źródłem. Białko w karmie dla kotów może pochodzić ze składników, takich jak kurczak czy ryby, czy mączka z kurczaka, mączka rybna. Wówczas karma zapewnia najczęściej kompletny zestaw aminokwasów dla kotów. Z kolei inne źródła białka, które zawiera także często sucha karma dla kota chociażby to suszone jaja, kukurydziana mączka glutenowa, z jagnięciny czy mięsno-kostna, ale także może to być ryżowa mączka glutenowa czy mączka sojowa.

Mokra karma dla kota z kolei najczęściej zawiera źródła białka takie jak wołowina, kurczak, ryby, wątroba czy mączka z podrobów drobiowych. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszego mruczka, ważne jest wybranie dobrej jakości karmy, która zapewni mu dobre źródło białka. W tym przypadku nie ma większego znaczenia czy będzie to sucha karma dla kota czy mokra, ważny jest przede wszystkim jej skład oraz wysoka jakość. Dobra karma dla kota, jak np. marki Husse (https://www.husse.pl/kot/suche-karmy-dla-kotow-exclusive/), opiera się na naturalnych składnikach o doskonałej strawności, dzięki czemu wszelkie wartości odżywcze są przez kota odpowiednio przyswojone.

Czym jest tauryna i czemu musi znaleźć się w diecie kota?

Tauryna jest aminokwasem, który jest niezbędny do tego, żeby koty mogły rozwijać się prawidłowo. Koci organizm nie jest w stanie przechowywać jej większych ilości, dlatego też bardzo istotne jest, aby znajdowała się ona w codziennej diecie mruczka. Taurynę znaleźć można głównie w białkach pochodzenia zwierzęcego, takich, jak mięso czy ryby.

Niedobór tauryny może mieć poważne konsekwencje. Dochodzi do niego najczęściej wtedy, kiedy dieta kota nie jest odpowiednia. Dlatego też bardzo istotne jest, żeby wybrana karma dla kotów, posiadała odpowiedni skład oraz dobrą jakość. Przede wszystkim niedobór tauryny może prowadzić do niepłodności, może także przyczyniać się do problemów ze wzrokiem. Problemy z oczami stanowią najczęstszy skutek niedoboru tego aminokwasu. Ponadto nieodpowiednia ilość tauryny w kociej diecie może prowadzić do zaburzeń układu pokarmowego, czy chorób serca. Bowiem koty pozbawione tauryny mają upośledzoną zdolność do wchłaniania tłuszczów.

Dlatego też bardzo istotne jest, żeby zapewnić kotom dietę, która jest bogata w mięso oraz ryby, które to stanowią główne źródło tauryny. Zarówno sucha karma dla kotów, jak i karma mokra powinny być wzbogacone tauryną. Najlepsza karma dla kota to taka, która pomaga dbać o zdrowy wzrok oraz serce mruczka, a jednocześnie stanowi pełnowartościowe źródło energii.

Gdzie szukać karm z odpowiednią zawartością białka?

Dobra karma dla kota powinna charakteryzować się pełnowartościowym składem, który będzie wspierał mruczka w prawidłowym rozwoju. Oczywiście nie wszystkie karmy są takiej samej jakości, dlatego też szczególnie istotne jest, żeby dokładnie analizować skład produktu, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Choć wiele osób uważa, że suche karmy dla kotów nie są najlepszą metodą żywienia, to w wielu przypadkach, może okazać się, że ich skład jest dużo bardziej wartościowy, niż w przypadku kiepskiej jakości mokrej karmy dla kota.

Warto pamiętać o tym, że koty, w przeciwieństwie do psów, są z natury bezwzględnymi mięsożercami. Dlatego też absolutną podstawą ich diety powinno być mięso. W zasadzie im więcej mięsa zawiera karma, tym lepiej. Oczywiście istotną kwestią jest także sama jakość mięsa. Oprócz wysokiej zawartości mięsa, warto zwrócić uwagę także na inne składniki. Na pewno zbyt wysoka zawartość zboża czy cukrów nie powinna znaleźć się w kociej karmie.

Dieta dla kota: najważniejsze wskazówki

W diecie kota, oprócz odpowiedniej zawartości mięsa oraz ryb ważna jest także właściwa kaloryczność. Żywienie powinno być także dopasowane do indywidualnych potrzeb mruczka, uwzględniać wszystkie jego potrzeby. Na rynku znajdziemy wiele możliwych wariantów karm, dopasowanych do preferencji kotów. Mogą to być chociażby karmy bezglutenowe, karmy dla małych kociąt lub kociąt otyłych. Na rynku są także specjalne karmy dla kotów wychodzących, sterylizowanych oraz takie, które w swoim składzie pozbawione są wszelkich zbóż. Dlatego też bez trudu można obecnie znaleźć produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb kociaka. Jeśli zdecydujemy się na suchą karmę dla kota, warto jest zwrócić uwagę także na wielkość krokietów. Mogą być one różnych rozmiarów, te większe przeznaczone są dla dużych ras. 

Choć koty są mięsożercami, nie oznacza to, że ich dieta musi być bezwzględnie pozbawiona innych dodatków, takich jak zboża, warzywa czy owoce. Niemniej jednak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Dlatego karmy dla kotów najlepiej jest kupować od znanych i renomowanych producentów. Niestety marketowe produkty często charakteryzują się gorszą jakością oraz mniej wartościowym składem. 

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag nolstag dieta kotatag AOMtag Amin12