Display liderem wzrostów reklamy online - infografika

28-10-2014, 10:03

W pierwszym półroczu 2014 r. wartość cyfrowej reklamy w Polsce przekroczyła 1,25 mld zł - wynika z badania IAB AdEx, realizowanego przez PwC. Wydatki na reklamę online wzrosły o 5,7% względem analogicznego okresu poprzedniego roku, co przekłada się na dodatkowe 67 mln. Prawie połowę tej wartości wypracowała reklama graficzna, głównie dzięki wideo online i reklamie mobilnej, które wciąż notują najwyższe wzrosty.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Biorąc pod uwagę podstawowy podział reklam internetowych, trzy największe formaty zanotowały wzrosty na dość zbliżonym poziomie, zaś czwarty zaliczył minimalny spadek. Najważniejszym kanałem jest nadal reklama graficzna, która utrzymała 43% udziału, rosnąc w tempie 6,3% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Display zawdzięcza duży wzrost przede wszystkim wideo online (28% wzrostu rok-do-roku), które rośnie najszybciej w formacie in-stream (41% rok-do-roku). Reklama w urządzeniach mobilnych – choć jej wartość nominalna jest wciąż na stosunkowo niskim poziomie – odpowiada za 10% wzrostu wartości reklamy graficznej. Warto także zwrócić uwagę, że klasyczne formaty display, które pod względem wartości w zeszłym roku praktycznie zatrzymały się w miejscu, w pierwszym półroczu 2014 r. także notują kilkuprocentowe wzrosty.

Na kolejnym miejscu wciąż plasuje się marketing w wyszukiwarkach (SEM). Format ten utrzymał 37% udziału w torcie, dzięki dynamice na poziomie 5,8% rok do roku. Na dalszych pozycjach znalazły się ogłoszenia (15% udziału) oraz e-mail (5% tortu reklamowego online).

Biorąc pod uwagę podział branżowy, liderzy w rankingu pozostają ci sami. Największe wydatki zanotowała ponownie motoryzacja, która pozyskała 18% tortu reklamowego online. Obserwowana jest dalsza duża dynamika wydatków na odzież i dodatki (wzrost o 59%). Uwagę zwraca także zwiększanie budżetów na dobra szybkozbywalne: chemię gospodarczą (+19%) oraz napoje i alkohole (+16%).

Wydatki na reklamę online po pierszym półroczu 2014 r. 

O badaniu:

IAB AdEx jest cyklicznym badaniem służącym do mierzenia wydatków na reklamę internetową. Projekt realizuje IAB Polska wspólnie z PwC od 2007 r. W badaniu biorą udział wszystkie wiodące firmy internetowe, jednak wyniki nie wyczerpują pełni wydatków reklamowych w internecie ze względu na duże zróżnicowanie i mnogość małych i średnich podmiotów na rynku. 

Za wydatki reklamowe uznano budżety firm przeznaczane na zakup powierzchni reklamowej w internecie. Na wydatki te składają się zarówno przychody uczestników badania uzyskane z tytułu sprzedaży powierzchni reklamowej, jak i prowizje agencji z tego tytułu. Wydatki ujęte w badaniu mogą mieć zarówno charakter gotówkowy, jak i barterowy. Dane zbierano do 8 września 2014 r.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.