Na system e-deklaracji wydano już ponad 50 mln złotych, a w ciągu dwóch lat od uruchomienia programu e-PIT przez Ministerstwo Finansów skorzystało z niego zaledwie pół procenta podatników - informuje portal Money.pl.
Możliwość rozliczenia się z urzędem skarbowym drogą elektroniczną pojawiła się przy zeznaniach za rok 2007. Ale wtedy z elektronicznych formularzy PIT-37 - przy których niezbędny był kosztowny podpis elektroniczny - skorzystało zaledwie... 101 podatników niebędących przedsiębiorcami, którzy złożyli w sumie 89 zeznań. W tym roku - gdy zaledwie na miesiąc przed ostatecznym terminem składania zaznań podatnikom umożliwiono zdalne rozliczanie się z fiskusem bez e-podpisu - było ich już ponad 84 tysiące, a złożyli oni w sumie blisko 80 tys. zeznań – wynika z raportu Money.pl.
To z jednej strony zaledwie pół procenta wszystkich podatników, którzy osobiście, bez pośrednictwa ZUS lub pracodawcy, składali w tym roku roczny PIT. Z drugiej zaś strony to aż 84 tys. podatników nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy zdecydowali się w ostatniej chwili złożyć zeznanie podatkowe przez internet. Jak informuje Money, 98 procent elektronicznych rozliczeń stanowiły deklaracje wysłane na nowych zasadach, czyli bez kwalifikowanego e-podpisu. Przy porównaniu powyższych liczb wyraźnie widać, jaką barierę stanowił dla większości internautów podpis elektroniczny.
Przez najbliższe cztery lata na programy e-deklaracje i e-podatki rząd chce wydać kolejne 460 milionów zł – wylicza Money.pl. Największym beneficjentem internetowych rozliczeń są firmy. Już teraz każdy przedsiębiorca posiadający podpis elektroniczny może złożyć przez sieć wszystkie deklaracje podatkowe. Od początku istnienia systemu e-Deklaracje złożono już za jego pośrednictwem prawie 670 tys. deklaracji, z czego prawie 600 tys. tylko w tym roku.
Money podaje, że koszt wprowadzenia e-urzędów na jednego podatnika wynosi 44 zł. Ogólnie koszt informatyzacji administracji państwowej liczony jest w miliardach złotych. Jednak według Money.pl na braku informatyzacji rocznie tracimy około miliarda złotych.
Co ciekawe, Polacy oczekują szybkiego wprowadzenia e-administracji i są gotowi korzystać z niej, jak tylko pojawią się odpowiednie możliwości. Z badania "Internetowy Barometr ING" przeprowadzonego na początku br. wynika, że przeszło 80% Polaków chciałoby móc załatwiać sprawy urzędowe przez internet, trzech na czterech Polaków deklaruje, że brałaby udział we wszystkich wyborach i referendach, gdyby tylko była możliwość głosowania przez internet, a 62% chce wyborów przez internet.
Szczegóły w Money.pl w artykule Tylko 0,5 proc. podatników złożyło PIT przez internet
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|