Kiedy mamy do czynienia z problemami technicznymi - nie słychać pracy dysku lub nie można go wykryć przez BIOS - wtedy odtwarzalność zgromadzonych na nim informacji ocenia się na c.a. 95%. W sytuacji mechanicznego uszkodzenia napędu na skutek upadku czy innego niefortunnego zdarzenia, jak pożar, sprawa może okazać się znacznie trudniejsza niż przy problemach logicznych i technicznych. Skuteczne data recovery w wyspecjalizowanym serwisie można przeprowadzić w 75% tego typu przypadków. Profesjonalne laboratoria odzyskiwania danych dysponują zaawansowanym technologicznie zapleczem, fachową wiedzą i doświadczeniem, dzięki którym są w stanie uratować dane w nawet najbardziej beznadziejnych uszkodzeniach. Niestety zdarza się, że odzysk informacji z uszkodzonego dysku twardego jest po prostu niemożliwy. Dlatego warto podjąć podstawowe działania minimalizujące ryzyko awarii sprzętu niż ryzykować utratę cennych danych, a sposobności uszkodzenia dysku jest wiele i to na każdym kroku.
DATA Lab, specjalistyczne laboratorium odzyskiwania danych, stawia na profilaktykę chroniącą przed utratą danych, wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać uszkodzeniu sprzętu, przestrzegając prostych zasad jego bezpiecznego użytkowania i ochrony niż potem odzyskiwać dane w niejednokrotnie skomplikowanym i czasochłonnym procesie. A w razie nieszczęśliwego zbiegu okoliczności oferuje odzyskiwanie danych z dysków twardych IDE, SATA, SCSI, SAS, SSD dla wszystkich możliwych uszkodzeń napędów, każdej konfiguracji i niezależnie od systemu operacyjnego na dysku. Jak ustrzec się przed awarią dysku twardego i utratą ważnych danych? Co radzą fachowcy z DATA Lab?
- Zabezpieczyć komputer ze znajdującymi się na nim poufnymi danymi przed osobami trzecimi zakładając hasło dostępowe.
- Zadbać o odpowiednie podłączenie sprzętu do sieci elektrycznej, która jest podatna na różne zakłócenia oraz zmiany napięcia. Dlatego powinno się zapewnić jak najwyższą jakość zasilania dla komputera, żeby uchronić go przed awarią. Zastosować przedłużacz z filtrem i własnym bezpiecznikiem, a jeszcze lepiej zakupić urządzenie podtrzymujące napięcie, czyli UPS, dzięki któremu w przypadku awarii prądu bez problemu zdążymy zapisać całą naszą pracę.
- Nie podejmować się naprawy lub rozbudowy komputera na własną rękę, jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Odradzamy samodzielną aktualizację BIOS-u przy braku odpowiednich kompetencji w tym kierunku, a także testowanie swoich umiejętności elektronicznych na własnym sprzęcie.
- Pamiętać o regularnej archiwizacji danych przechowywanych na twardym dysku. Warto jak najczęściej robić kopie zapasowe strategicznych informacji na innych nośnikach pamięci i jednocześnie dywersyfikować te nośniki, żeby do minimum zredukować ryzyko utraty ich wszystkich.
- Chronić komputer przed wirusami, instalując program antywirusowy, najlepiej ze skanerem. Starać się na bieżąco uaktualniać bazę wirusów zainstalowanego programu chroniącego przed wirusami. Różnicować antywirusy i ich dostawców, używając kilku różnych dla lepszej ochrony. Nie otwierać plików i nie korzystać z programów niewiadomego pochodzenia.
- Nie trzymać na dysku swojego sprzętu komputerowego plików oraz oprogramowania, których nie używa się. Mało miejsca na dysku wpływa na pracę komputera, spowalniając ją i zmniejszając wydajność, a także powoduje szybsze zużycie dysku. Dlatego należy unikać instalowania oprogramowania, które będzie tylko sporadycznie wykorzystywane. Nawet po jego odinstalowaniu na dysku twardym pozostają ślady, ponieważ deinstalacja nigdy nie jest całkowita. Nie używać klawisza "Delete" do usuwania programów z komputera, tylko dedykowanych narzędzi systemu operacyjnego.
- Wykonywać na bieżąco defragmentację dysku w celu ograniczenia skutków błędów logicznych prowadzących do utraty informacji tam przechowywanych. Defragmentacja pozwala na szybszy dostęp do danych oraz zwiększa żywotność dysku. Defragmentowane dane są łatwiejsze w odzysku. Potrzebne jest około 15% wolnej przestrzeni dyskowej dla poprawnego działania defragmentatora.
- Oddzielić od siebie fizycznie miejsca przechowywania systemu operacyjnego oraz strategicznych danych. W tym celu należy zainstalować na swoim sprzęcie komputerowym dwa twarde dyski zamiast jednego podzielonego na dwie partycje. Zmaksymalizujemy bezpieczeństwo magazynowania danych i dokumentów, kiedy umieścimy je na jednym z dysków, a na drugim system operacyjny wraz z aplikacjami.
- Uważać na programy i narzędzia diagnostyczne, które mogą zmodyfikować strukturę istotnych plików i doprowadzić do utraty ważnych informacji przechowywanych na dysku.
- Używać komendy "Undo" ("Cofnij") dla odzyskania oryginalnej struktury plików w sytuacji, kiedy użyte przez ciebie oprogramowanie narzędziowe nie rozwiązało problemu.
- Zamykać poprawnie system po zakończeniu pracy. Naciśnięcie przycisku wyłączającego sprzęt, wyjęcie wtyczki czy zresetowanie, kiedy system jeszcze pracuje, może spowodować uszkodzenie systemu plików.
- Postawić komputer w miejscu, gdzie nie będzie narażony na drgania, wstrząsy, uderzenia w trakcie pracy. Dyski twarde są wrażliwe na wahania temperatury, zapewnij więc swojemu sprzętowi stałą temperaturę zbliżoną do pokojowej. Wszystko to zwiększy trwałość twardego dysku.
Stosując się do tych zasad, można w praktycznie bezkosztowy i prosty sposób znacząco zredukować niebezpieczeństwo uszkodzenia sprzętu i utraty istotnych danych. Warto zainwestować trochę czasu i zabezpieczyć dane, zanim będzie za późno. Wiele awarii jest wynikiem naszej niefrasobliwości i braku staranności. Po fakcie pomóc mogą już tylko specjaliści.
Więcej informacji na temat odzyskiwania danych oraz postępowania w przypadku awarii dysku można uzyskać na stronie:
www.datalab.pl