Woda zajmuje ponad 70% całej powierzchni Ziemi. Tego związku chemicznego w stanie ciekłym nie wykryto na powierzchni żadnego innego ciała niebieskiego. Nawet na naszej planecie nie jest jednak powszechna. Zajmowane przez Polskę szerokości geograficzne stawiają nas w uprzywilejowanej sytuacji. Wody mamy pod dostatkiem. Warto jednak uważnie przyjrzeć się jej jakości. Uzdatnianie wody, a co za tym idzie dbanie o jej odpowiednią czystość, skład, zapach i smak, jest możliwe dzięki najnowszym technologiom.
Kluczową rolę podczas uzdatniania odgrywają filtry do wody. Filtracja mechaniczna jest pierwszym etapem uzdatniania, podczas którego woda uwalniana jest od takich zanieczyszczeń jak na przykład: piasek, resztki materiałów uszczelniających, rdza.
Kolejnym, bardziej precyzyjnym procesem, pozwalającym osiągnąć wodę o bardzo wysokim stopniu czystości jest tzw. odwrócona osmoza. Polega ona na odseparowaniu wody od rozpuszczonych w niej substancji. Cząstki wody czystej (czyli permeat) uzyskane dzięki poddaniu pod ciśnieniem na membranę półprzepuszczalną, odprowadzane są do wylotu urządzenia, a pozostałe jony, bakterie i koloidy trafiają do kanalizacji. Podczas tego procesu nie są stosowane żadne środki chemiczne.
Wolna od środków chemicznych jest również fizyczna dezynfekcja wody, czyli zarówno te powszechnie znane metody: gotowanie i pasteryzacja, jak i bardziej specjalistyczne: zastosowanie ultradźwięków lub promieniowania gamma, naświetlanie promieniami ultrafioletowymi, ultrafiltracja. Więcej o metodach dezynfekcji wody.
Cel trwałego zniszczenia żywych i przetrwalnikowych form organizmów patogennych w sieci wodociągowej jest jednak możliwy wyłącznie dzięki chemicznym metodom dezynfekcji. Najskuteczniejszymi środkami okazały się te silnie utleniające: chlor, podchloryn sodu, dwutlenek chloru, chloraminy, ozon, brom, i jod. Chlorowanie jest najtańszą spośród dostępnych metod.
Oprócz czystości bardzo ważna jest również twardość wody. Tworzący się kamień zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwie domowym może przysporzyć wielu szkód. Zmiękczanie wody wymaga pozbycia się jonów będących przyczyną twardości, m.in.: kationów wapnia, magnezu, żelaza, manganu, glinu. Do osiągnięcia bardziej satysfakcjonujących parametrów szczególnie polecane są metody jonitowe zmiękczania wody ale stosuje się także zmiękczanie ługiem sodowym, sodą, fosforanami oraz dekarbonizację.
Dezynfekcja wody pomoże uchronić przed groźnymi dla zdrowia i życia bakteriami. Jedna z nich, legionella, dostaje się do płuc człowieka wraz z aerozolem wodnym podczas prysznica. Zapalenie płuc wywołane przez legionellę w 15-20% okazuje się śmiertelne. Nic dziwnego, że od 2008 roku istnieje rozporządzenie ministra zdrowia nakazujące badania ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego i zakładach opieki zdrowotnej pod kątem tej bakterii. Przed legionellą najlepiej chroni dwutlenek chloru. Za pomocą jego generatorów (np. Oxiperm) można polepszyć smak i zapach wody oraz trwale usunąć biofilm z rur kanalizacyjnych bez względu na temperaturę i twardość wody. Informacje o usuwaniu bakterii Legionella.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Studenci zbudowali księżycowego robota od nowa, bo kurierzy zgubili paczkę z elektroniką
|
|
|
|
|
|