Czym zajmuje się detektyw?

21-05-2021, 12:57

Praca detektywa wydaje się zajęciem niezwykle ciekawym, w którym trudno o poczucie znużenia i monotonii. Przeciwnie, obfituje w wiele zaskakujących wątków, a do czynienia ma się z całym spektrum sytuacji, z osobami o zróżnicowanych charakterach, bo i same prowadzone przez detektywów sprawy są bardzo różne. Nawet jeśli mają jakieś elementy wspólne, to każda z nich musi być traktowana w pełni indywidualnie. Jakimi sprawami może zatem zajmować się detektyw?

Czy twój partner zdradza?

Chyba najbardziej znanym i rozpowszechnionym kulturowo aspektem pracy prywatnego detektywa jest wykrywanie i ujawnianie ewentualnych nielojalności w relacji dwojga bliskich sobie ludzi. Tak zwane tropienie zdrad jest jednym ze standardowych rodzajów zleceń otrzymywanych przez detektywów. Powierzanie detektywom tego typu spraw nie dziwi, wszak podejrzenia partnera, partnerki, męża lub żony o nieuczciwość wywołują stres, niepokój, które pozostawione bez rozwiązania prowadzić mogą do silnego, emocjonalnego załamania. Zadaniem detektywa będzie potwierdzić przypuszczenia swojego zleceniodawcy lub wykazać dowody na niewinność osoby, z którą pozostajemy w relacji. Zarówno jeden jak i drugi finał śledztwa może przynieść ulgę - w przypadku dowiedzenia zdrady, zebrane materiały mogą przydać się w sądzie, który orzekać będzie o winie za rozpad małżeństwa lub pomoże podjąć decyzję o naprawie relacji z partnerem (bądź zakończeniu jej).

Niektóre agencje detektywistyczne oferują tzw. testy wierności. Możliwość taka bywa remedium w przypadku wcześniejszych, traumatycznych doświadczeń, kiedy nasze związkowe zaufanie zostało poważnie nadszarpnięte i trudno nam ponownie zaufać drugiej osobie. Wówczas przetestowanie partnera czarno na białym wykazać może poziom zaangażowania drugiej strony we wspólną relację. Jeśli partner czy partnerka pozostają niewzruszeni na zalotne, kontrolowane próby uwiedzenia, może stanowić to pierwszy krok do odzyskania przez nas utraconego zaufania. 

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Czym zajmuje się detektyw?

Innym ważnym obszarem działania prywatnego detektywa jest szukanie osób zaginionych. Zniknięcie kogoś z rodziny, przyjaciela, współpracownika - kogokolwiek, na odnalezieniu kogo bardzo nam zależy, powoduje chęć wzięcia sprawy we własne ręce. Pomimo działań prowadzonych przez policję czy inne organy poszukiwań, rozpacz i tęsknota za bliskim nierzadko jest tak ogromna, że oprócz niezależnych, samodzielnych poszukiwań, angażujemy w nie wszystkich znajomych, ale też sięgamy po dodatkową pomoc profesjonalistów. Zdarza się, że zaginiona osoba, dzięki pracy detektywistycznej odnajduje się w zupełnie innym mieście, kraju, czy nawet na innym kontynencie. Bliscy zwykle nigdy nie tracą nadziei, co w połączeniu z ogromem pracy detektywów może przynieść spektakularny sukces. Dobry prywatny detektyw Poznań, Warszawę, Kraków czy inne duże lub małe miasto zna jak własna kieszeń i doskonale wie, gdzie należy skierować pierwsze kroki do rozwiązania zagadki.

Zdarza się też tak, że zaginiona osoba zostanie zlokalizowana przez policję, ale z różnych względów nie chce wracać do rodziny. Policyjne śledztwo zatem na tym etapie kończy się. Dalsze próby ustalania miejsca pobytu mogą zostać zlecone prywatnemu biuru detektywistycznemu. 

Detektyw kontra podsłuchy

Dużo mówi się o roli pracy detektywistycznej w tropieniu nielojalności związkowej czy odnajdywaniu osób zaginionych, a wciąż mało o tym, że praca detektywa to również zapobieganie inwigilacji i wykrywanie podsłuchów. Oczywiście, praca detektywistyczna sama w sobie może kojarzyć się z pewnym rodzajem inwigilacji, jednak profesjonalne firmy świadczące usługi detektywistyczne działają zgodnie z literą prawa, stosując jedynie prawnie dopuszczalne metody. Jeżeli zachodzi przypuszczenie, że w budynku prywatnym czy w zakładzie pracy zainstalowane są urządzenia podsłuchowe, kamery czy lokalizatory GPS, w pozbyciu się ich pomoże firma detektywistyczna, która za pomocą odpowiedniej aparatury może tego typu urządzenia łatwo zlokalizować i unieszkodliwić.

Pozostałe obszary działalności

Wiele spraw, którymi zajmują się pracownicy biur detektywistycznych dotyczy zdrad małżeńskich i zbieraniu dowodów, które mogą przydać się w sądzie. W toku sprawy, ci sami specjaliści często proszeni są również o pomoc przy postępowaniu alimentacyjnym, np. poprzez ujawnianie ukrytych źródeł dochodu. Szerokim polem pracy detektywa jest także szukanie osób zaginionych. W 2020 roku do Fundacji Itaka zgłoszono blisko 700 zaginięć, a szacuje się, że całkowita liczba poszukiwanych osób przekroczyła kilkanaście tysięcy. Agencje detektywistyczne prowadzą też obserwacje osób, ustalanie adresu, prowadzą wywiady gospodarcze, ujawniają oszustwa finansowe, analizują urządzenia w zakresie odczytywania z nich danych skasowanych lub zapomnianych, wykrywają narzędzie szpiegujące i podsłuchy.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag nolstag detektyw


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.