Czym się kierować przy wyborze wideorejestratora do samochodu?

11-05-2018, 22:16

Posiadanie wideorejestratora może być korzystne, gdyż w przypadku kolizji pozwala on ustalić jej przebieg oraz sprawcę. Nagranie zdecydowanie przyspieszy całe postępowanie i ułatwi pracę funkcjonariuszom. To nie jego jedyna funkcja.

To urządzenie przyda się także w przypadku kontroli policji. W świetle ostatnich kontrowersji z niesprawnymi radarami policyjnymi dodatkowe zabezpieczenie w postaci nagrania wideo jazdy z naszej perspektywy, może stać się przyczyną unieważnienia mandatu. Ponadto taka kamera pozwoli nagrać przejazd przez wyjątkowo urokliwe miejsce, co np. może stanowić pamiątkę po niezapomnianych wakacjach w egzotycznym kraju.

Czym różni się wideorejestrator samochodowy od zwykłej kamery? Pierwszą rzucającą się w oczy cechą jest rozmiar: wideorejestrator powinien być kompaktowy, gdyż musi zmieścić się nawet w ciasnym samochodzie i co najważniejsze, nie może rozpraszać kierowcy w trakcie jazdy. Poza aspektem wizualnym istnieje także szereg funkcji technicznych, którymi taka kamera może się wyróżniać.

Rozdzielczość i szybkość zapisu

Wysoka rozdzielczość, najlepiej Full HD (1920x1080), sprawi, że jakość naszych nagrań będzie doskonała i tym samym zagwarantuje, że z łatwością odczytamy numer rejestracyjny sprawcy, a także dostrzeżemy inne szczegóły zdarzenia. Niestety, kamerki z niskiej jakości obrazem borykają się z tym problemem i przy gorszych warunkach oświetleniowych (np. zachmurzone niebo) mogą nie pozwolić na odczytanie tablic, co uniemożliwia identyfikację samochodów biorących udział w kolizji. W przypadku obiektów szybko poruszających się jak samochody równie istotna jest szybkość zapisu w danej rozdzielczości - wyrażona jest w klatkach na sekundę. Im wyższa prędkość zapisu tym wierniejsze odwzorowanie trajektorii ruchu pojazdów.

Kąt nagrywania

Szerokokątny obiektyw w przypadku wideorejestratorów samochodowych jest szczególnie istotny. Odpowiedni kąt nagrywania pozwoli zarejestrować np. samochody z przeciwległego pasa ruchu. Obecnie standardem jest kąt 120 stopni, jednak na rynku są obecne kamerki z jeszcze szerszym obrazem.

Sposób zapisu nagrania

Ważnym aspektem jest rozmiar pamięci kamery samochodowej. Wadą nagrywania w wysokiej rozdzielczości jest spora waga takiego materiału, przez co miejsce bardzo szybko się zapełnia. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie lepszej metody kompresji np. H264 i nagrywanie w pętli, czyli nadpisywanie starych nagrań nowymi. Zadbajmy jednak o to aby nasz wideorejestrator obsługiwał karty pamięci o możliwie największej pojemności 128GB lub 256GB.

Tryb nocny

Wiadomo, że wraz z pogorszeniem się warunków oświetleniowych szczegółowość nagrywanego obrazu drastycznie maleje. Niektórzy producenci starają się z tym walczyć i umieszczają w swoich kamerach tzw. tryb nocny. Taki wideorejestrator automatycznie dostosowuje ekspozycję i stara się wydobyć z nagrania jak najwięcej szczegółów. Jeśli podróżujemy głównie nocą, warto o taki tryb zadbać.

Źródło: EZVIZ


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy