Czym są i kiedy użyć narzędzi monolitycznych?

07-07-2021, 09:01

W celu dokonania prawidłowej obróbki różnego rodzaju powierzchni niezbędne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami. Należy do nich zaliczyć narzędzia monolityczne, wykonane z wysokiej jakości materiałów gwarantujących ich trwałość, funkcjonalność oraz długi i niczym niezakłócony czas użytkowania.

Narzędzia monolityczne - charakterystyka

Narzędzia monolityczne to grupa narzędzi znajdujących szerokie zastosowanie głównie w przemyśle ciężkim, ale także w innych branżach. Za ich pomocą można realizować zadania związane z frezowaniem, wierceniem, gwintowaniem, profilowaniem, rozwiercaniem, rowkowaniem oraz obróbką krawędzi. Niegdyś wytwarzano je ze stali szybkotnącej jednakże obecnie za podstawowy materiał używany w procesach ich wytwarzania uznaje się węgliki spiekane uzyskiwane z węglików metali.  Jako podstawowy surowiec służy węglik wolframu, który najczęściej łączy się za pośrednictwem kobaltu. Tego typu materiał jest bardzo odporny na ścieranie w związku z czym stanowi idealny materiał do wytwarzania narzędzi służących obróbce powierzchni.

Użycie narzędzi monolitycznych – frezowanie

Trwałość narzędzi monolitycznych – ich twardość zbliżona jest do twardości diamentu – umożliwia precyzyjną obróbkę metali, aluminium, drewna oraz plastiku. Szczególne zastosowanie narzędzi monolitycznych związane jest z obróbką tytanu. Z tego powodu istotne jest, by były odporne na działanie różnych sił, na ścieranie oraz na wysoką temperaturę.   Na rynku dostępnych jest wiele modeli frezów, które różnią się od siebie pod względem parametrów ustawienia, budowy, użytego w procesach produkcyjnych materiału czy też z uwagi na inne czynniki. Frezy monolityczne wykorzystuje się do kształtowania zarówno powierzchni płaskich jak i kształtowych. Najczęściej wykorzystuje się je w obrabiarkach górno wrzecionowych oraz obrabiarkach CNC.

Użycie narzędzi monolitycznych – wiercenie

Jako szczególnego rodzaju narzędzia monolityczne należy wyróżnić wiertła monolityczne znajdujące zastosowanie w procesach obróbki stali, tworzyw sztucznych oraz drewna. Wykorzystuje się je do wykonania i obróbki otworów (kołowych oraz wielokątnych). Branże, jakie korzystają z tego typu asortymentów to głównie branża: motoryzacyjna, meblarska, lotnicza, przemysł górniczy. Urządzenie, które jest najczęściej oraz najchętniej wykorzystywane do wiercenia to obrabiarki CNC, w których można zainstalować różne rodzaje narzędzi monolitycznych ( w tym także różne typy wierteł). Komputerowe sterowanie tego typu sprzętu pozwala na precyzyjne wykonywanie otworów , a co za tym idzie – wyeliminowanie błędu ludzkiego w procesach produkcyjnych.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag narzędzia monolityczne
To warto przeczytać


fot. ArLawKaRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: