Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem, które może dotyczyć każdego, niezależnie od charakteru pracy, jaką wykonuje. Według specjalistycznych badań, w naszym kraju może zmagać się z nim nawet 25% pracujących osób, a ponad 60% jest dotknięta niektórymi z jego objawów. Dowiedz się, w jaki sposób można rozpoznać wypalenie zawodowe oraz co zrobić po jego zdiagnozowaniu.

Definicja wypalenia zawodowego

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano, że wypalenie zawodowe może dotknąć jedynie ludzi związanych z zawodami szczególnie stresogennymi, często też wiążąc je z zaburzeniami psychicznymi osób, które go doświadczały. Obecnie zaś specjaliści są zgodni co do tego, że zjawisko to dotyka ludzi pracujących na każdym stanowisku i w każdej branży.

U podłoża wypalenia zawodowego przeważnie znajduje się silne zaangażowanie w pracę, które kończy się rozczarowaniem, wyczerpaniem i poczuciem nieskuteczności działania. Wiąże się to ze stresem i przekłada się na wszystkie obszary życia. Osoba dotknięta wypaleniem zawodowym doznaje wyczerpania uczuciowego, duchowego, a także fizycznego. Odbija się to nie tylko na samym podejściu do pracy, lecz także na relacjach z najbliższymi, funkcjonowaniu w czasie wolnym, a także zdrowiu fizycznym. Specjalistą, który może pomóc w przypadku wypalenia zawodowego, jest Adam Piotrowski psycholog online.

Do przyczyn tego zjawiska zalicza się m.in.:

Czym jest wypalenie zawodowe i jak sobie z nim poradzić?

  • Uwarunkowania środowiskowe w pracy – np. ilość obowiązków, niskie wynagrodzenie czy kultura organizacyjna,

  • Trudności w kontrolowaniu własnych emocji,

  • Niska samoocena,

  • Brak sukcesów zawodowych, rozczarowanie pracą,

  • Przepracowanie,

  • Poczucie bezradności i nieskuteczności podejmowanych działań,

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zapobieganie wypaleniu zawodowemu, zanim dojdzie do konieczności jego leczenia. Jeśli odpowiednio wcześnie zauważysz u siebie pierwsze jego objawy, zdasz sobie sprawę z odczuwanych emocji, zadbasz o odpoczynek, dokonasz przeglądu swoich wartości i poszukasz wsparcia u bliskich, być może wsparcie specjalisty nie okaże się niezbędne. Osobom, które najbardziej potrzebują pomocy, jest jednak często najtrudniej zdać sobie sprawę z tego, że jest ona im potrzebna. Praca z psychologiem lub psychoterapeutą obejmuje działania dotyczące różnych aspektów życia klienta. Psycholog Adam Piotrowski czerpie z podejścia amerykańskiego neuropsychologa Johna Ardena. Identyfikowane są obszary nierównowagi w życiu, a osoba zmagająca się z wypaleniem uczy się wykorzystywania narzędzi ułatwiających zmianę poszczególnych zachowań. Praca opiera się na pięciu filarach: wsparciu społecznym, aktywności fizycznej, edukacji, odpowiednim odżywianiu, a także jakości snu.

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik