Czyje dzieci mają komórkę?
W co trzecim polskim gospodarstwie domowym z dziećmi, dzieci posiadają własne telefony komórkowe. Zwykle dziecko jest posiadaczem jednego aparatu telefonicznego, ale zdarzają się także przypadki (13% rodzin z dziećmi posiadających telefony komórkowe), gdzie pociecha posiada dwa telefony. Który rodzic może sobie na to pozwolić?
reklama
Dodatkowy telefon dla dziecka to także dodatkowy wydatek w budżecie rodzinnym - na taki zakup mogą zatem pozwolić sobie rodzice z wyższymi dochodami. W analizowanej przez Acxiom Polska grupie, rodziny z dochodem przekraczającym 1800 PLN netto na miesiąc stanowią prawie 42%. W Polsce takich rodzin jest 29%.
Telefony komórkowe u dzieci występują często w rodzinach, gdzie rodzice są czterdziestolatkami. Jest to grupa wiekowa o największym potencjale zakupowym i poziomie zamożności - uważają przedstawiciele Acxiom. Ze względu na ustabilizowaną sytuację materialną, ekstra wydatek na dodatkowy telefon nie stanowi dla nich zbyt wielkiego obciążenia. Ponadto czterdziestolatkowie najczęściej posiadają dzieci kilkunastoletnie, dla których posiadanie telefonu jest wręcz nieodzowne dla budowy relacji z rówieśnikami.
Wśród dzieci posiadających komórki najczęściej spotykane są telefony na kartę, a wśród nich usługa POP, która nieznacznie (o pół punktu procentowego) wyprzedza TAK TAK. Z kolei ich rodzice posiadają zarówno telefony abonamentowe (prywatne i firmowe) jak i telefony na kartę (oraz taryfy typu mix) - przy czym telefonów abonamentowych jest o kilka punktów procentowych więcej. W rodzinach tych można spotkać telefony każdego operatora działającego na rynku, jak wynika jednak z badań Acxiom nieco większą penetracją mogą się poszczycić sieci Era oraz Orange (Idea).
Analiza grupy docelowej opierała się na próbie gospodarstw domowych, w ramach których dzieci posiadają telefony komórkowe. Próba użyta do badania wyniosła: dla analizowanej grupy - 5581 przypadków; dla porównywanej grupy (gospodarstwa domowe z dziećmi) - 14056.
Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:
GSM