Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy to czas na centrum danych w firmie?

19-02-2011, 11:13

Powstaje coraz więcej zaawansowanych centrów danych, czyli wydajnych infrastruktur informatycznych, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie informacji, ich archiwizowanie oraz przetwarzanie. Eksperci z ACTION S.A. twierdzą, że jedynie około 5% polskich firm korzysta z takich rozwiązań.

robot sprzątający

reklama


Z badań IDC wynika, że ilość cyfrowych danych przyrasta w tempie 60 procent rocznie i w 2011 roku przekroczy 1,8 zattabajtów (tryliardów bajtów). Takie zwiększanie się ilości informacji jest spowodowane rosnącą liczbą urządzeń mobilnych, rozwojem internetu oraz postępującą digitalizacją świata.

>> Czytaj też: Wzrasta popularność cloud computingu

Sonda
Czy Twoja firma korzysta z data center?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Źródło dużej części danych stanowią firmy. Współcześnie dane mają postać cyfrową, a ich stworzenie i zapisanie jest bardzo proste. Firmy wykorzystują je na bieżąco, nieustannie prowadzą analizę informacji, często generują raporty, co w ogromnym stopniu wpływa na ich efektywne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest wybranie najlepszego i najlepiej dostosowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa sposobu przechowywania i przetwarzania danych.

Firmy mają możliwość zastosowania modelu cloud computing, który polega na przeniesieniu aplikacji i przetwarzania danych ze stanowiska użytkownika na serwer. Mogą wybrać chmurę publiczną lub prywatną, służącą jedynie danemu przedsiębiorstwu. Wybierając technologię przetwarzania w chmurze, płacimy jedynie za to, z czego rzeczywiście korzystamy, licencja na oprogramowanie nie jest przypisana do jednego użytkownika – płaci się za rzeczywiste korzystanie z danej aplikacji.

Jest jednak bardzo dużo firm z sektora MSP, których nie stać na stworzenie własnej chmury bazującej na prywatnej infrastrukturze lub które uważają, że ilość generowanych przez nie danych nie wymaga aż tak zaawansowanego rozwiązania. Jednak nawet w małym wymiarze zcentralizowanie danych, wykorzystanie możliwości wirtualizacji oraz przeniesienie aplikacji z komputera użytkownika do chmury pozwoli na spore oszczędności. Dotychczasowy model zakładający, że 1 serwer = 1 zadanie, 1 serwer logiczny = 1 fizyczny, 1 użytkownik = 1 licencja, oraz podejście przedsiębiorców, którzy często uważają, że sprzęt musi znajdować się w firmie i być jej własnością – wiązały się ze sporymi kosztami. Duże wydatki są dotkliwe zwłaszcza podczas rozwoju firmy, przy wzroście zatrudnienia, wymianie sprzętu i oprogramowania.

>> Czytaj też: Cloud computing: przedsiębiorcy pełni wątpliwości

Małe i średnie firmy mogą skorzystać z usług chmurowych w firmie zewnętrznej posiadającej data center lub stworzyć niewielkie, prywatne centrum danych dopasowane do wielkości prowadzonego biznesu. Do budowy prywatnego data center można częściowo wykorzystać dotychczasowe serwery, jeśli zostały one zakupione maksymalnie 2-3 lata wcześniej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E