Czy to czas na centrum danych w firmie?

19-02-2011, 11:13

Powstaje coraz więcej zaawansowanych centrów danych, czyli wydajnych infrastruktur informatycznych, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie informacji, ich archiwizowanie oraz przetwarzanie. Eksperci z ACTION S.A. twierdzą, że jedynie około 5% polskich firm korzysta z takich rozwiązań.

Z badań IDC wynika, że ilość cyfrowych danych przyrasta w tempie 60 procent rocznie i w 2011 roku przekroczy 1,8 zattabajtów (tryliardów bajtów). Takie zwiększanie się ilości informacji jest spowodowane rosnącą liczbą urządzeń mobilnych, rozwojem internetu oraz postępującą digitalizacją świata.

>> Czytaj też: Wzrasta popularność cloud computingu

Sonda
Czy Twoja firma korzysta z data center?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Źródło dużej części danych stanowią firmy. Współcześnie dane mają postać cyfrową, a ich stworzenie i zapisanie jest bardzo proste. Firmy wykorzystują je na bieżąco, nieustannie prowadzą analizę informacji, często generują raporty, co w ogromnym stopniu wpływa na ich efektywne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest wybranie najlepszego i najlepiej dostosowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa sposobu przechowywania i przetwarzania danych.

Firmy mają możliwość zastosowania modelu cloud computing, który polega na przeniesieniu aplikacji i przetwarzania danych ze stanowiska użytkownika na serwer. Mogą wybrać chmurę publiczną lub prywatną, służącą jedynie danemu przedsiębiorstwu. Wybierając technologię przetwarzania w chmurze, płacimy jedynie za to, z czego rzeczywiście korzystamy, licencja na oprogramowanie nie jest przypisana do jednego użytkownika – płaci się za rzeczywiste korzystanie z danej aplikacji.

Jest jednak bardzo dużo firm z sektora MSP, których nie stać na stworzenie własnej chmury bazującej na prywatnej infrastrukturze lub które uważają, że ilość generowanych przez nie danych nie wymaga aż tak zaawansowanego rozwiązania. Jednak nawet w małym wymiarze zcentralizowanie danych, wykorzystanie możliwości wirtualizacji oraz przeniesienie aplikacji z komputera użytkownika do chmury pozwoli na spore oszczędności. Dotychczasowy model zakładający, że 1 serwer = 1 zadanie, 1 serwer logiczny = 1 fizyczny, 1 użytkownik = 1 licencja, oraz podejście przedsiębiorców, którzy często uważają, że sprzęt musi znajdować się w firmie i być jej własnością – wiązały się ze sporymi kosztami. Duże wydatki są dotkliwe zwłaszcza podczas rozwoju firmy, przy wzroście zatrudnienia, wymianie sprzętu i oprogramowania.

>> Czytaj też: Cloud computing: przedsiębiorcy pełni wątpliwości

Małe i średnie firmy mogą skorzystać z usług chmurowych w firmie zewnętrznej posiadającej data center lub stworzyć niewielkie, prywatne centrum danych dopasowane do wielkości prowadzonego biznesu. Do budowy prywatnego data center można częściowo wykorzystać dotychczasowe serwery, jeśli zostały one zakupione maksymalnie 2-3 lata wcześniej.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031