Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy test kompetencji to przyszłość branży HR? Analizujemy

05-10-2021, 07:44

Świat kurczy się z roku na rok, staje się globalną wioską, a co za tym idzie także globalnym rynkiem. W konsekwencji potrzebna jest skuteczna i sprawna rekrutacja, już nie tylko lokalnie, ale w skali kraju, regionu czy kontynentu. Specjaliści od HR mają zatem masę pracy, potrzebują też dobrych narzędzi wspierających. Do takich należy naszym zdaniem test kompetencji pracownika.

Testy kompetencji online – czyli „future is now!”

Test kompetencji HR24 jest znany w branży od pewnego czasu. Ze względu na wymagania rynkowe przybrał on formę testu online, czyli dedykowanego do pracowników oraz kandydatów do pracy, którzy niekoniecznie muszą stawić się w siedzibie firmy, celem jego wypełnienia. To znacznie przyspiesza proces rekrutacyjne. Test kompetencji pozwala określić słabe i mocne strony kandydata, jest narzędziem wspierającym oraz uzupełniającym dane w wieloetapowych naborach, zwykle średniego i wysokiego szczebla. Test na kompetencje używany jest również względem obecnych pracowników firmy, by określić ich dotychczasowy rozwój oraz zaplanować kolejne kroki w karierze.

Czy test kompetencji to przyszłość branży HR? Analizujemy

Jak komentuje psycholog z serwisu HR24.com.pl: test kompetencji zebrał świetne opinie w branży, znacząco usprawnia on pracę rekrutera, dodaje do niej element profesjonalny, ale także sprawiedliwie oceniający kandydatów. Test kompetencji pracownika oceni dopasowanie kandydata do pełnienia konkretnej roli, np. kierownika, managera, handlowca czy księgowego. 

Oczywiście testy kompetencji online są narzędziem wspierającym, a nie decydującym, jak zgodnie podkreślają psychologowie. Powinien pomóc rozwiać wątpliwości lub przeprowadzić sprawną preselekcję kandydatów. Jest też doskonałym narzędziem informacyjnym, gdyż mierzy tzw. lukę kompetencyjną. Dlatego test na kompetencje wykorzystywany jest szeroko do modyfikowania planów szkoleń, kursów i wymian pracowniczych, celem rozwoju poszczególnych specjalistów.

Test kompetencji w rekrutacji – jak wygląda?

Te najczęściej spotykane testy kompetencji online badają tzw. cechy wspólne i kluczowe. To zbiór cech ogólnych, mówiących czy kandydat spełnia podstawowe predyspozycje do pracy na danym stanowisku. Są dość uniwersalne i przez to łatwe do zaadaptowania w warunkach poszczególnych przedsiębiorstw. Taki test kompetencji można zamówić np. w serwisie HR24.com.pl, gdzie za jego przygotowanie oraz analizę wyników odpowiada psycholog z wieloletnim doświadczeniem.

Można także wykorzystać bardziej precyzyjne testy kompetencji. Dotyczą one np. kompetencji kierowniczych, czyli sprawdzają, jak na stanowisku zarządzającym sprawdzi się dany kandydat. Dla specjalistów od HR kwestie predyspozycji są niezwykle ważne, zarówno w rekrutacjach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Bywa, że na biurko trafia genialne CV. Jednak jak upewnić się, że osoba ta jest wystarczająca asertywna oraz zdecydowana w działaniu? Test kompetencji pomaga odpowiedzieć na takie pytania.

W ofercie profesjonalnych platform dostarczających test kompetencji online możemy też zamówić kwestionariusz specjalistyczny, przygotowany pod konkretną grupę zawodową, jak specjaliści od IT, księgowi, medycy czy inżynierowie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Sophos
fot. Freepik
fot. Freepik

Tematy pokrewne:  

tag testy kompetencjitag rekrutacjatag ntebimtag nolstag HR