Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy system WMS jest Tobie potrzebny?

19-01-2022, 14:53

Szukasz programu, który pozwoli Ci lepiej zarządzać magazynem? Jeśli tak, przypadnie Ci do gustu system WMS. Dzięki niemu pokonasz wszelkie wyzwania związane z setkami operacji dziennie. Oprogramowanie tego typu stanowi odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców działających m.in. w branży produkcyjnej, handlowej oraz e-commerce. Dowiedz się więcej.

Czy system WMS jest Tobie potrzebny?

Co to jest system WMS?

System WMS to specjalistyczne oprogramowanie, wspierające gospodarkę magazynową. Pozwala ono skoordynować i zoptymalizować procesy magazynowe, a także zarządzać ruchem produktów w magazynach. Rejestruje i monitoruje wszystkie zachodzące w nich zdarzenia, począwszy od przyjęcia towaru, poprzez składowanie, inwentaryzację i kompletację, aż do jego wydania. Dobry system WMS jest bardzo intuicyjny, dzięki czemu szkolenie pracowników do korzystania z niego nie zajmuje zbyt wiele czasu. 

Funkcjonalności systemu WMS 

System magazynowy WMS oferują szeroki zakres funkcjonalności. 

Umieszczanie towaru w odpowiedniej lokalizacji 

Kiedy przyjmuje się towar do magazynu, należy podać w systemie WMS najważniejsze informacje na jego temat: rozmiar, wagę, a także wiele innych cech, na podstawie których wybiera on najlepszą dla nich lokalizację w magazynie. Jest to o tyle istotne, że niektóre towary wymagają zastosowania szczególnych środków ostrożności, jak np. produkty mrożone. System WMS dla e-commerce i innych branż sprawia, że pracownicy nie muszą tracić czasu i zastanawiać się, które miejsce będzie dla danego towaru najbardziej odpowiednie – program w zupełności robi to za nich. 

Śledzenie łańcucha dostaw 

System magazynowy WMS pozwala na bieżąco śledzić to, co dzieje się z danym towarem – od momentu zamówienia do opuszczenia magazynu. To bardzo istotna funkcjonalność, ponieważ np. w przypadku stwierdzenia wady można łatwo zidentyfikować dostawcę (który ów towar przewoził) czas (w którym go przewoził) oraz o jaką partię towaru chodzi. Warto o tym pamiętać, ponieważ zdarza się, że nawet w całej partii może występować ta sama wada produkcyjna. 

Kontrola ilościowa i jakościowa 

Kiedy towar trafia do magazynu, ważna jest zarówno jego ilość, jak i jakość. Parametry te pozwala skontrolować system WMS, w którym można - przykładowo - dodawać liczbę towaru wpływającą do magazynu. Co więcej, program ten umożliwia zaznaczenie, że dany produkt posiada np. niższą jakość niż powinien. Ponadto, dzięki systemowi można łatwo zweryfikować niezgodność towaru z zamówieniem. 

Kompletacja towarów 

System WMS dla e-commerce i innych branż wyposażony jest w funkcję kompletacji towarów. Magazynier korzysta przy niej z odpowiedniego urządzenia, z którego czerpie podstawowe instrukcje na temat tego, jaki towar ma zabrać i skąd go wziąć. Jeżeli zamówienie obejmuje np. kilka różnych towarów, oprogramowanie powinno pokazać, jaką ścieżką podążać, aby wszystkie je zebrać możliwie jak najszybciej. 

Korzyści z wdrożenia systemu WMS 

Jakie korzyści wiążą się z wdrożeniem systemu WMS? Program tego typu: 

  • usprawnia realizację zamówień, 
  • przyspiesza wymianę informację między różnymi działami firmy, 
  • pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń magazynową, 
  • minimalizuje ilość dokumentów w formie papierowej, 
  • pozwala kontrolować pracę magazynierów, 
  • redukuje liczbę błędów do minimum, 
  • zmniejsza koszty magazynowe, 
  • poprawia jakość obsługi klienta, 
  • zwiększa przewagę nad konkurencją. 

Komu przyda się system WMS? 

System WMS sprawdzi się we wszystkich firmach dysponujących własnym magazynem – niezależnie od tego, czy jest to przedsiębiorstwo produkcyjne, handlowe czy też usługowe. Znakomicie spisze się  on w dużych centrach logistycznych, gdzie odbywają się jednocześnie przyjęcia i wysyłki wielu towarów. Z pewnością pozwala on uporządkować wiele procesów, co z kolei przekłada się na niższe koszty logistyki i magazynowania. Przyda się również w tych przedsiębiorstwach, które do dziś korzystają z kartek i list kompletacyjnych. Ważne jest to, że zazwyczaj system WMS zapewnia możliwość poszerzenia – w razie potrzeby – o nowe funkcjonalności, dzięki czemu można rozbudowywać go wraz z rozwojem firmy. 

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag WMStag nolstag Amin12tag ALH
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031