Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy praca w sektorze automatyzacji produkcji to dobry pomysł?

17-02-2025, 16:17

Postęp technologiczny, coraz szersza automatyzacja, w tym także powszechne wykorzystanie nowych możliwości sztucznej inteligencji sprawiają, że zawody związane z tego rodzaju technologią stają się w oczach potencjalnych pracowników atrakcyjniejsze. Dotyczy to także pracy w sektorze automatyzacji produkcji. Jeśli zastanawiasz się, czy będzie to dobry pomysł również dla Ciebie, zapoznaj się z informacjami o tym, na czym polega praca w automatyzacji i co może być wymagane od kandydata.

Dlaczego specjaliści od automatyzacji są wciąż poszukiwani?

Szerokie potrzeby na nowych, wykwalifikowanych pracowników w automatyzacji są dla niektórych niezbyt zrozumiałe. Wynika to z faktu, że wiele osób wciąż wierzy w mit, że automatyczne rozwiązania równają się zastąpieniu człowieka i znacznej redukcji kadry. W praktyce każdy, nawet najbardziej zaawansowany technologicznie system wymaga udziału czynnika ludzkiego.

Czy praca w sektorze automatyzacji produkcji to dobry pomysł?

Wiele maszyn jest projektowanych, aby na co dzień ściśle współpracować z kadrą w danym miejscu. Zastępuje się z reguły przede wszystkim pracowników, którzy musieli wykonywać czynności szczególnie niebezpieczne, czy powtarzalne, w celu poprawy bezpieczeństwa, a także zwiększenia efektywności. Dzięki temu nowe możliwości stwarzają się również przed dotychczas zatrudnioną kadrą, ponieważ mogą oni poszerzyć swoje umiejętności i kontynuować karierę zawodową w tej samej branży, czy firmie na wyższych stanowiskach, gwarantujących wyższy poziom rozwoju zawodowego.

Aby mogło tak być, ważne jest stworzenie w danym miejscu indywidualnie zaprojektowanych, ściśle dopasowanych do potrzeb rozwiązań z zakresu robotyzacji i automatyzacji produkcji. Realizacje takie wykonuje firma Taskoprojekt.

Czego wymaga się od kandydatów do pracy?

Stanowiska związane z automatyzacją produkcji mogą znacząco się od siebie różnić, w związku z czym miejsce na rynku pracy mogą dla siebie znaleźć osoby o różnych profilach zawodowych. Dużo zależy nie od konkretnych kwalifikacji, lecz praktycznych umiejętności i wiedzy kandydata. Przydadzą się z pewnością umiejętności techniczne, analityczne myślenie, czy doświadczenie w obsłudze maszyn.

Aby realizować się podczas codziennej pracy, należy liczyć się też z koniecznością dostosowania się do zmiennych warunków wynikających z dynamicznego rozwoju technologii i wprowadzania nowych rozwiązań. Pod względem wykształcenia kandydata premiować będą zatem przede wszystkim kierunki techniczne.

Absolwenci studiów humanistycznych mogą natomiast liczyć na pracę w sektorze automatyzacji produkcji w charakterze osób zarządzających projektami i zespołami, czy odpowiadających za kontakt z kontrahentami i partnerami – również z zagranicznymi, w językach obcych.

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik