Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy obcokrajowiec może otrzymać kredyt hipoteczny w Polsce?

11-05-2022, 20:06

Coraz więcej obcokrajowców interesuje się polskim rynkiem mieszkaniowym. Z tego powodu banki przygotowują swoje oferty w języku angielskim i ukraińskim, aby osoby z zagranicy mogły skorzystać z kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego mieszkania. Środki pochodzące z kredytu pomogą im pokryć koszty związane z zakupem nieruchomości. Czy osoba, która nie jest obywatelem Polski, może skorzystać z kredytu hipotecznego? A jeśli tak, to jakie warunki musi spełnić, aby otrzymać kredyt na zakup nieruchomości?

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – czy to możliwe?

Jak najbardziej. Warto jednak zapoznać się z wymaganiami, które stawiają zagranicznym kredytobiorcom banki. Wśród nich jest posiadanie m.in. dowodu osobistego. Taki zapis może sugerować, że obcokrajowiec nie będzie mógł skorzystać z kredytu hipotecznego w Polsce. Jednak nic bardziej mylnego. Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca jest jak najbardziej możliwy, jednak należy wiedzieć, jakie warunki może postawić bank, zanim udzieli finansowego wsparcia na zakup nieruchomości. Procedury te z reguły nie są skomplikowane i nie różnią się od tych, które muszą wypełnić krajowi kredytobiorcy.

Jednym z podstawowych warunków, które muszą być spełnione jest odpowiednia lokalizacja nieruchomości. Powinna ona znajdować się na terenie Polski z wyłączeniem strefy przygranicznej. W przeciwnym razie zagraniczny kredytobiorca może otrzymać decyzję odmowną. Tak jak zakup nieruchomości mieszkaniowej przez osobę z innego kraju nie wymaga specjalnych zezwoleń, tak zakup działki będzie wymagał dopełnienia dodatkowych formalności. W takiej sytuacji zagraniczny kredytobiorca powinien uzyskać stosowne zezwolenie wydane przez ministra do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny, będąc obcokrajowcem?

Osoba z zagranicy musi spełnić wszystkie podstawowe wymagania stawiane przez bank, w tym w szczególności posiadać zdolność kredytową. Bank będzie więc potrzebował informacji o wysokości zarobków, kosztach utrzymania, stanie cywilnym czy też wykształceniu. Dodatkowo wiele banków bierze pod uwagę długość okresu legalnego przebywania na terenie Polski. Kredyt hipoteczny dla Ukraińców oraz przedstawicieli innych narodowości, którzy przebywają na terenie Polski, jest zatem możliwy, ale po spełnieniu poniższych warunków:

  • Uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej;
  • Posiadanie wkładu własnego;
  • Wykazanie źródła dochodów w złotówkach, które będzie akceptowane przez bank;
  • Przedstawienie dokumentów, poświadczających związek z Polską np. karta stałego pobytu;
  • Posiadanie numeru PESEL.

Przed pierwszą wizytą w banku warto więc upewnić się, że wszystkie wymienione warunki będą mogły być spełnione. Przygotowanie wcześniej potrzebnych dokumentów z pewnością przyspieszy proces przyznania kredytu hipotecznego dla obcokrajowca.

Cudzoziemiec może ubiegać się o kredyt hipoteczny w Polsce na tych samych zasadach, co obywatel Polski. Warto jednak zaznaczyć, że banki wymagają w takiej sytuacji dodatkowego dokumentu, który potwierdzi legalność i czas trwania pobytu w Polsce. Aby ułatwić wybór odpowiedniej oferty kredytowej, warto skorzystać ze wsparcia eksperta finansowego. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu wyjaśni on, jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce.

Tekst powstał we współpracy z Grupą ANG

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag Ukraińcytag obcokrajowcytag kredyt hipoteczny
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031