Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy branża telekomunikacyjna jest gotowa na wdrożenie technologii 5G?

30-05-2019, 15:39

27 maja zaprezentowano raport na temat obecnej sytuacji dotyczącej wdrażania technologii komunikacji mobilnej w standardzie 5G. Uczestnicy badania, w tym firmy telekomunikacyjne działające w Polsce, byli bardzo optymistycznie nastawieni do perspektyw biznesowych niesionych przez technologię 5G. Czy jesteśmy jednak na nią gotowi?

robot sprzątający

reklama


Według raportu zaprezentowanego przez firmy Vertiv oraz 451 Research, pierwsze usługi 5G będą naturalnym rozwinięciem i rozszerzeniem istniejących usług transmisji danych (takiej odpowiedzi udzieliło 96% ankietowanych) oraz umożliwią świadczenie nowych usług konsumenckich (36% odpowiedzi). Około jedna trzecia respondentów (32%) spodziewa się, że utrzymana zostanie obsługa istniejących usług dla przedsiębiorstw, a 18% twierdzi, że spodziewa się pojawienia nowych tego typu usług.

Wraz z rozwojem sieci 5G i zwiększaniem jej zasięgu stanie się ona kluczowym czynnikiem dla zastosowań technologii przetwarzania na krawędzi sieci (edge computing), które wymagają transmisji danych o wysokiej przepustowości i niskiej latencji. Znajdą one zastosowanie w takich dziedzinach jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, przesyłanie materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości ultra HD i HD, cyfrowa opieka zdrowotna oraz inteligentne domy, budynki, fabryki i miasta.

Jednak, aby zilustrować skalę wyzwania, większość respondentów (68%) nie spodziewa się osiągnięcia całkowitego pokrycia zasięgiem sieci 5G do 2028 r. lub nawet później. 28% twierdzi, że stanie się to do 2027 r., a tylko 4% - do 2025 r.

Przygotowując się do wdrożenia usług 5G, operatorzy telekomunikacyjni zwiększają liczbę wdrażanych stanowisk MEC (Multi-Access Edge Computing), dzięki którym możliwe będzie połączenie środowisk chmury obliczeniowej z urządzeniami komunikującymi się wyłącznie z wykorzystaniem technologii radiowej. 37% respondentów twierdzi, że już wdraża infrastrukturę MEC, jeszcze przed wdrożeniem sieci 5G, a kolejne 47% zamierza wdrożyć MEC wkrótce.

Wraz z rosnącą liczbą lokalizacji MEC i planami połączenia ich siecią 5G, do zapewnienia opłacalności całego projektu konieczne staje się umożliwienie zdalnego monitorowania sieci, której gęstość cały czas rośnie. W kontekście zdalnego zarządzania za najważniejszy element (55%) zostało uznane zarządzanie infrastrukturą centrum danych (Data Center Infrastructure Management, DCIM), zaś na kolejnym miejscu pojawiło się zarządzanie energią (49%). Znaczącą rolę będzie miało zdalne zarządzanie – raport sugeruje, że spowodowane przez 5G zagęszczenie sieci może wymagać od operatorów podwojenia w ciągu najbliższych 10-15 lat liczby lokalizacji zapewniających dostęp radiowy na całym świecie. 

W ankiecie poproszono również respondentów, aby określili swoje plany dotyczące wyzwań związanych z energetyką - dziś i za pięć lat. Dziedzina ta będzie miała duże znaczenie, gdy sprawdzą się zapowiedzi, że 94% firm zwiększy pobór energii elektrycznej w wyniku korzystania z technologii 5G. Wśród najważniejszych ustaleń znalazły się:

Zmniejszenie konwersji napięcia przemiennego (AC) do stałego (DC) będzie nadal obszarem szczególnego zainteresowania, przy czym 79% respondentów twierdzi, że zagadnienie to ważne jest już dziś, zaś według 85% osób stanie się tak w ciągu najbliższych 5 lat.

W ciągu najbliższych pięciu lat powszechnie zaczną być stosowane nowe techniki chłodzenia. Nowatorskie metody są obecnie wykorzystywane przez 43% operatorów telekomunikacyjnych na całym świecie, a liczba ta ma wzrosnąć do 73% w ciągu 5 lat.

Postępuje wymiana akumulatorów kwasowo-ołowiowych (VRLA) na litowo-jonowe. Obecnie modernizacji dokonuje już 66% firm telekomunikacyjnych, a za 5 lat liczba ta ma wzrosnąć do 81%.

Zdaniem Briana Partridge’a, wiceprezesa ds. badań w firmie 451 Research, wdrożenie technologii 5G będzie najtrudniejszym i wywierającym największy wpływ procesem usprawniania infrastruktury sieciowej, jakiego kiedykolwiek doświadczyła branża telekomunikacyjna. Skala tego wyzwania jest już zauważalna, podobnie jak potrzeba zapewnienia technologii i usług, których rentowność będzie zagwarantowana dzięki odpowiedniemu zarządzaniu coraz bardziej rozproszonym sieciom i łagodzeniu skutków związanych ze zwiększonymi kosztami energii elektrycznej.

Źródło: Vertiv


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E