Ceny części zamiennych mogą znacznie się różnić w zależności od miejsca, w którym je kupujemy. Coraz częściej na rynku motoryzacyjnym pojawiają się tzw. "zamienniki", czyli części będące odpowiednikami podzespołów oryginalnych dostępnych w Aso, co spowodowało zredukowanie kosztów naprawy samochodów. Czy zamiennikami możemy całkowicie zastąpić części samochodowe pochodzące z autoryzowanych serwisów?
Serwisowanie auta dla większości użytkowników nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Przede wszystkim wymaga poświęcenia czasu na pozostawienie auta w warsztacie samochodowym oraz poniesienia kosztów związanych z zakupem nowych części eksploatacyjnych.
Czym jest zamiennik?
Jeszcze 10 lat temu możliwe było zakupienie części samochodowych jedynie w autoryzowanych serwisach. Cena oryginalnych podzespołów była na tyle wysoka, że właściciel auta wolał je sprzedać niż serwisować.
Większość kierowców nie brała pod uwagę zakupu samochodu francuskiego czy japońskiego, ze względu na wysokie ceny podzespołów, w stosunku do cen części do aut włoskich czy czeskich. Jednak w ostatnich latach ta kwestia uległa zmianie, kiedy to na polskim rynku pojawiły się "zamienniki", które stały się tańszą alternatywą dla oryginalnych części sprzedawanych w autoryzowanych serwisach.
Zamiennik równie dobry co oryginał?
"Zamienniki" zazwyczaj są wierną kopią oryginału. Jak to się dzieje? Po prostu zakłady specjalizujące się w produkcji "zamienników" (np.Bosch czy Valeo) dostarczają te same części do produkcji nowych aut. W efekcie, jedyną rzeczą jaką odróżnia oryginał od "zamiennika" jest opakowanie. Nawet na oryginale i zamienniku pojawiają się te same oznaczenia.
Zamienniki tylko od sprawdzonych dystrybutorów.
Zdarzają się przypadki, że jakość zamiennika pozostawia wiele do życzenia. Należy unikać zakupu części zamiennych nieznanego pochodzenia oraz od producentów, którzy mają słabą renomę. Często w sprzedaży pojawiają się części zamienne chińskich producentów, które nawet w połowie nie są tak trwałe jak oryginał. Należy być szczególnie ostrożnym, kiedy kupujemy elementy do układu hamulcowego czy kierowniczego, ponieważ ich zła jakość może zagrażać bezpieczeństwu jazdy. Chęć wysokich oszczędności, nie może pozbawiać nas zdrowego rozsądku.
Decyzję o wyborze części oryginalnej czy jej odpowiednika, pozostawiamy do indywidualnej oceny właściciela samochodu. Jednak zalecamy dostosować się do podstawowych zasad zakupu części zamiennych. Przede wszystkim należy wybrać sprawdzonego dystrybutora części samochodowych, następnie uzyskanie informacji od mechanika samochodowego lub specjalisty na temat jakości danego elementu oraz podczas zakupów kierować się zdrowym rozsądkiem a nie tylko ceną.
To jaką cześć wybrać, oryginalną czy będącą jej zamiennikiem, pozostawiamy do indywidualnej oceny każdego z Was. Kluczem do udanego zakupu będzie po pierwsze wybranie sprawdzonego dystrybutora podzespołów samochodowych, po drugie zaczerpnięcie informacji o jakości danej części od mechanika samochodowego czy specjalisty, a po trzecie zdrowy rozsądek. Dzięki temu nawet pozornie droga usterka nie uszczupli za nadto naszego portfela, a nasze auto odzyska pełną sprawność.
Artykuł poleca hurtownia motoryzacyjna z Poznania www.saros.com.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|