Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czego w sieci boją się polscy przedsiębiorcy i jak się zabezpieczają

04-03-2016, 07:13

Złośliwe oprogramowania, wirusy oraz ataki hakerów to najczęściej wymieniane zagrożenia, jakich obawiają się polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP – wynika z badania ARC Rynek i Opinia, wykonanego na zlecenie firmy home.pl. Jak i czy w ogóle się zabezpieczają?

robot sprzątający

reklama


- Celem badania było sprawdzenie znajomości zagrożeń, które czyhają na przedsiębiorców w internecie. Chcieliśmy się także dowiedzieć, czy ta wiedza ma przełożenie na stosowanie przez nich odpowiednich zabezpieczeń – mówi Łukasz Daszkiewicz, kierownik produktów bezpieczeństwa z home.pl. – Bo to właśnie przedsiębiorcy są najczęściej narażeni na działania ze strony nieuczciwych ludzi, którzy infekują ich komputery wirusami, kradną dane firm oraz ich klientów. Dlatego muszą wykazać się w tej kwestii dużą odpowiedzialnością.

Z badania wynika, że zdecydowanie najczęściej wymienianym zagrożeniem utrudniającym prowadzenie biznesu okazały się złośliwe oprogramowanie i wirusy. Taką odpowiedź wskazało aż 42 proc. ankietowanych. Respondenci wymienili także ataki hakerów (26 proc.), wykradanie danych osobowych (13 proc.), phishing (8 proc.), fałszywe oprogramowanie ochronne (4 proc.) i zapamiętywanie haseł w przeglądarce (4 proc.). Tylko 11 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie obawia się niczego.

czego boją się polscy przedsiębiorcy

Wykres, źródło: ARC Rynek i Opinia / home.pl

 

W jaki sposób przedsiębiorcy dbają o bezpieczeństwo w internecie? Używają programów antywirusowych (74 proc. respondentów), aktualizują dane z przeglądarek i aplikacji (47 proc.), nie rozsyłają poufnych danych w e-mailach (41 proc.). Ankietowani aktualizują także systemy operacyjne (40 proc.), szkolą pracowników z bezpieczeństwa w sieci (28 proc.), wymagają od nich tworzenia silnych, skomplikowanych haseł (23 proc.), szyfrują dane (22 proc.), stosują certyfikaty SSL (18 proc.), Powierzają bezpieczeństwo danych informatykom (4 proc.) oraz firmom zewnętrznym (3 proc.). Tylko 2 proc. firm nie stosuje żadnych zabezpieczeń.

jak zabezpieczają się polscy przedsiębiorcy w sieci

Wykres, źródło: ARC Rynek i Opinia / home.pl

Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2016 r. Wzięło w nim udział 200 właścicieli, dyrektorów, specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mikro (od 1 do 9 pracowników), małych (10 - 49 pracowników) i średnich firm (50 - 249 pracowników), działających m.in. w branżach: samochodowej, przetwórstwa przemysłowego, budowlanej, finansowej, transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *