Coraz więcej spamu z Polski

30-09-2011, 12:44

Mimo ogólnego spadku ilości spamu w porównaniu z lipcem, Polska awansowała do pierwszej dziesiątki krajów wysyłających najwięcej niechcianych e-maili według Kaspersky Lab.

Jeszcze nie tak dawno szkodliwe załączniki docierały do użytkowników w e-mailach kuszących erotycznymi zdjęciami dziewczyn, które „nie mogą doczekać się spotkania z tobą”. Teraz niechciane wiadomości podszywają się pod korespondencję biznesową, równie często spamerzy wysyłają fałszywe powiadomienia pochodzące rzekomo od firm kurierskich, takich jak UPS, FedEx oraz DHL. Informują w nich, że paczka nie mogła zostać dostarczona lub że adres odbiorcy został błędnie wypełniony. Załączniki towarzyszące takim e-mailom zawierają różne rodzaje złośliwego oprogramowania.

– Zmiany w sposobie wysyłania szkodliwych wiadomości e-mail są spowodowane tym, że większość użytkowników nie spodziewa się znaleźć szkodliwych programów w korespondencji biznesowej – wyjaśnia Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab.

Czytaj także: Nowy atak phishingowy wykorzystujący wizerunek McDonald's

W sierpniu wykryto kilka nowych sztuczek wykorzystywanych do rozprzestrzeniania szkodliwego kodu, jednak wszystkie z nich opierały się na tej samej koncepcji: im bardziej tajemniczy e-mail i im mniej zawiera tekstu, tym większe są szanse, że wzbudzi ciekawość odbiorcy. Analitycy z Kaspersky Lab zidentyfikowali trzy rodzaje spamu wykorzystującego tę technikę:

  • pierwsza grupa charakteryzuje się tym, że w temacie znajduje się słowo „Changelog” oraz data, treść e-maila zawiera tylko kilka słów, takich jak „As promised” czy „See attachments”;
  • spam z drugiej grupy posiada w temacie wyrażenie „End of July Statement required” lub „End of July Statement”, z kolei treść wiadomości wyjaśnia, że – zgodnie z prośbą – nadawca przesyła nierozliczone faktury dla podanego okresu;
  • e-maile z trzeciej grupy mają temat „Internal accounts from ATFT Corporation”, a ich treść informuje, że w załącznikach znajdują się wewnętrzne dokumenty handlowe na rok 2010, nadawca wyraża też wdzięczność za pomoc w „rozpoczęciu tego procesu”.

Czytaj także: Zatrzymano "króla spamu" z Facebooka

W sierpniu szkodliwe pliki zostały wykryte w 5,9% wszystkich wiadomości e-mail, co stanowi wzrost o 1,2 punktu procentowego w porównaniu z lipcem. Ranking państw stworzony w oparciu o liczbę złośliwych programów w ruchu pocztowym pokazuje, że najwięcej z nich trafia do użytkowników ze Stanów Zjednoczonych (10,1%), Rosji (10,1%), Wielkiej Brytanii (7,36%), Niemiec (5,45%) oraz Indii (5,1%).

Źródła spamu - sierpień 2011
fot. Kaspersky Lab - Źródła spamu - sierpień 2011
Z kolei w zestawieniu najmocniej spamujących państw przodują Indie (15,6%). Na podium udało się w sierpniu trafić także Indonezji (11,7%) i Brazylii (9,2%). Polska, o czym wspominaliśmy na wstępie, zajęła niechlubne 9 miejsce (3,1%, wzrost o 1,3% w porównaniu z lipcem). Wyprzedziliśmy w ten sposób m.in. Rosję (2,1%) i Stany Zjednoczone (1,7%).

Czytaj także: Nowe reguły gry dla spamerów

Pełna wersja raportu jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031