Co zrobić, aby otrzymać wizę turystyczną do USA?

23-01-2019, 10:39

W dobie tańszych podróży i czasach, gdy świat staje się globalną wioską, dostępną na wyciągnięcie ręki, coraz więcej osób decyduje się na zwiedzanie krajów. Wielu Polakom marzy się turystyczny wojaż po Stanach Zjednoczonych. Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać wizę?

mat partnera

 

  1. Wiza do USA – w jaki sposób zacząć starania?
  2. Co należy zabrać ze sobą na rozmowę z konsulem?
  3. Na jaki okres otrzymuje się wizę?
  4. Kto na pewno dostanie decyzję odmowną w sprawie wydania wizy?
  5. Jakie warunki dodatkowe muszą spełnić osoby, które były skazane lub aresztowane?

Wiza do USA – w jaki sposób zacząć starania?

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, aby rozpocząć starania o możliwość wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych, jest wypełnienie i wysłanie formularza DS-160. Wypełnia się go online. Po zakończeniu procesu należy wydrukować stronę potwierdzającą złożenie podania. Warto wiedzieć, że znajduje się tam numer identyfikacyjny wniosku, który należy znać, aby móc umówić się na rozmowę z konsulem. Następnie należy odbyć rozmowę telefoniczną, podczas której zainteresowana osoba zostanie zaproszona na osobiste spotkanie w sprawie wydania wizy. Podczas rozmowy będą zadawane różne pytania, między innymi o powód wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, ale również o sprawy takie jak skłonności do działań w grupach terrorystycznych. Spotkanie można odbyć w jednym z trzech miejsc: w Ambasadzie USA w Warszawie (Al. Ujazdowskie 29/31), w Konsulacie USA w Krakowie (ul. Stolarska 9) lub w Agencji Konsularnej w Poznaniu (ul. Paderewskiego 8).

Co należy zabrać ze sobą na rozmowę z konsulem?

Niezbędny będzie dowód osobisty, dowód wniesienia opłaty wizowej, druk strony będącej potwierdzeniem podania, dowód osobisty i najważniejsze – paszport, który będzie ważny co najmniej sześć miesięcy dłużej niż planowany pobyt w Stanach Zjednoczonych. Ambasada amerykańska nie może umieścić wizy w paszporcie, który stracił termin ważności. Dlatego też ważny paszport jest jednym z kluczowych warunków formalnych w procesie ubiegania się o wizę. Jeśli chodzi o fotografię wizową, akceptowane jest wyłącznie zdjęcie biometryczne, kolorowe, twarz na wprost (en-face), oboje uszu widoczne, białe tło, 5 cm x 5 cm. Paszport z promesą wraca do właściciela kurierem – jest wysyłany przez Ambasadę USA pod wskazany adres.

Na jaki okres otrzymuje się wizę?

Wiza turystyczna uprawnia do pobytu trwającego nie dłużej niż 180 dni, choć bywają przypadki, że urzędnik – jeśli uzna to za stosowne – wyznaczy pozwolenie na krótszy okres. Terytorium USA należy opuścić najpóźniej w ostatnim dniu ważności promesy wizowej.

Kto na pewno dostanie decyzję odmowną w sprawie wydania wizy?

Wizy do USA na pewno nie otrzyma:

  • osoba ma za sobą pobyt w więzieniu;
  • osoba pracowała w Stanach Zjednoczonych nielegalnie i została przyłapana;
  • osoba ma rodzinę, która nielegalnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Jakie warunki dodatkowe muszą spełnić osoby, które były skazane lub aresztowane?

Osoby, które starają się o uzyskanie wizy turystycznej, a mają na swoim koncie areszt lub wyrok skazujący za wykroczenie lub przestępstwo, na spotkaniu z konsulem muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności (wydawane przez Krajowy Rejestr Karny), a także wyrok sądu lub decyzję prokuratury (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język polski). Jeżeli przestępstwo i areszt miały miejsce poza granicami Polski, wówczas należy ubiegać się o wydanie zaświadczenia o niekaralności u organów kraju, w którym ten areszt miał miejsce. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-usa/.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wiza do USAtag wizatag USAtag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. Executiumfot. Altumcodefot. Cottonbro


RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: