Co Polak potrafi?

11-06-2008, 12:48

Przeciętny Europejczyk sprawnie przeszukuje internet, korzysta z bankowości online i nierzadko potrafi samodzielnie stworzyć serwis internetowy. Niestety przeciętny Polak wciąż radzi sobie z internetem nieco gorzej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Badania dotyczące technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych Europejczyków przeprowadził ostatnio Eurostat we współpracy z urzędami statystycznymi poszczególnych krajów. Dzięki temu możliwe było porównanie informatyzacji społeczeństwa w poszczególnych krajach. 

Badania pokazały przede wszystkim, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat dostępność szerokopasmowego Internetu w krajach Unii Europejskiej uległa znacznej poprawie. W 2007 roku już ponad 40% gospodarstw domowych mogło pochwalić się takim łączem. Najlepiej w zestawieniu prezentują się Dania i Holandia, gdzie blisko ¾ mieszkańców ma dostęp do szybkiego Internetu. Na końcu zestawienia znajduje się Grecja i Rumunia, w których tylko jeden na dziesięciu obywateli ma dostęp do szerokopasmowego łącza.

Polska, z wynikiem 30%, uplasowała się na tym tle w drugiej połowie stawki, obok takich krajów jak Czechy, Słowacja, Włochy, czy Portugalia.

Europejscy internauci najczęściej chwalą się umiejętnością wyszukiwania w internecie. Przyznaje się do tego blisko 2/3 ankietowanych. Połowa respondentów, potrafi również wysyłać e-maile z załącznikami. Na trzecim miejscu (tu niespodzianka) znalazła się umiejętność ustawiania zabezpieczeń antywirusowych.

W tej kategorii Polacy wypadli znacznie poniżej średniej unijnej. Jedynie niecała połowa z nas zna zasady korzystania z wyszukiwarek, a tylko co trzeci Polak radzi sobie z wysyłaniem wiadomości e-mail. Niepokój może budzić fakt, iż tylko co siódmy Polak radzi sobie z odpowiednią konfiguracją oprogramowania chroniącego komputer.

Umiejętności webmasterskie również są u Polaków rzadsze. Tylko 7% procent z nas może poszczycić się własnoręcznym założeniem strony internetowej. W tej kategorii nie wypadamy jednak dużo gorzej. Jedynie co dziesiąty mieszkaniec zjednoczonej Europy potrafi samodzielnie stworzyć własną stronę WWW. Prym w tej kategorii wiodą mieszkańcy Danii, Estonii oraz Finlandii - aż co piąty mieszkaniec tych krajów przyznaje się do umiejętności samodzielnego zbudowania serwisu internetowego.

Ciekawym zjawiskiem zaobserwowanym w czasie badań jest spadek zainteresowania internetem u kobiet wprost proporcjonalny do wieku. W przedziale wiekowym 16 - 24 lata liczba internautów obydwu płci jest niemal identyczna, jednak powyżej 55 roku życia różnica wynosi już 12 punktów procentowych. W tzw. "przedziale średnim" różnica między płciami jest wciąż niewielka, wynosząca jedynie 6 punktów procentowych, co w przypadku wielu kobiet jest najprawdopodobniej spowodowane m.in. koniecznością korzystania z internetu w celach zawodowych.

W przypadku naszego kraju liczba kobiet i mężczyzn "podłączonych" do Sieci jest niemal identyczna, niestety przy równoległym znacznym spadku ilości internautów w kolejnych grupach wiekowych. Między 25 a 54 rokiem życia mniej niż połowa Polaków przyznaje się do aktywności sieciowej (średnia europejska wynosi 55 procent dla kobiet i 61 procent dla mężczyzn). Natomiast wśród osób starszych sytuacja jest jeszcze gorsza, gdyż tylko jeden na dziesięciu polskich seniorów docenia możliwości internetu.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: 2be.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.